Polski Związek Niewidomych 14 marca br. organizuje kiermasz rękodzieła artystycznego osób niewidomych i słabowidzących – „Wiosna z arteterapią”. Kiermasz jest okazją do promocji działalności artystycznej warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, ośrodków szkolno – wychowawczych. Zaprezentowana zostanie na nim także twórczość indywidualnych osób niewidomych i słabowidzących.
W trakcie kiermaszu prezentowane będą zarówno przedmioty związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, jak również wyroby codziennego użytku, koronkarskie oraz inne. Niepełnosprawni artyści tworzą niepowtarzalne, piękne działa. Nie tylko sprzedają swoje prace, ale także prezentują je podczas różnych festiwali, konkursów, imprez plenerowych.
Kiermasz odbędzie się 14 marca br. (piątek), w godz. 11.00 –13.30, w siedzibie Polskiego Związku niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie.
Instytucje kultury coraz chętniej włączają się w promocję twórczości niepełnosprawnych artystów oraz dostosowują swoje siedziby do potrzeb osób niepełnosprawnych. Organizują one także specjalne programy, sale przygotowane i przystosowane do możliwości percepcyjnych osób dotkniętych niepełnosprawnością. Należą do nich warsztaty, plenery, wystawy, koncerty etc.
Przykładem tego rodzaju inicjatywy jest program pn. „Galeria dotyku” realizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Polską Akcją Humanitarną i Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących. Co kilka miesięcy otwierane są wystawy adresowane do środowiska osób niewidzących i słabo widzących, w ramach, których obcowanie z dziełami sztuki odbywa się przez dotyk. Program ten zaczynają realizować już także inne muzea.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, w ramach programu „Dostępne Muzeum”, organizuje w dniach od 15 maja do 17 czerwca br. „Festiwal Sztuki Artystów Niepełnosprawnych”. Dodatkowo przy muzeum już drugi rok działa Galeria przez Dotyk, stworzona z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Głuchoniewidomym, organizuje Plener Rzeźbiarski dla Osób Głuchoniewidomych. Ma on charakter warsztatów terapeutycznych o charakterze twórczym, prowadzonych pod kierunkiem artystów rzeźbiarzy-terapeutów. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie organizuje programy edukacyjne, warsztaty, wystawy. Bierze też udział w akcjach i przedsięwzięciach wspomagających środowisko niepełnosprawnych artystów (min. jest miejscem wystaw prac z ww. Pleneru Rzeźbiarskiego).
Takich pozytywnych przykładów jest więcej. Placówki kultury dostosowują swoje budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stają się dostępne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Sztuka niepełnosprawnych artystów jest prezentowana szerszej publiczności, doceniana i nagradzana.
m. czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach