Na portalu Zmieńmy.to zbierane są podpisy pod petycją do Komisji Europejskiej w sprawie kondycji polskiego powietrza. Prosimy o podjęcie działań, które zmuszą władze Rzeczypospolitej Polskiej do wdrożenia efektywnych środków, które pozwolą nam, mieszkańcom, oddychać czystym powietrzem – apeluje do Komisji autor petycji Maciej Czapliński ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Warszawskiego Alarmu Smogowego.
Powodem napisania petycji jest, jak tłumaczą autorzy, zaniepokojenie doniesieniami prasowymi, z których wynika, że polski rząd może próbować wprowadzić KE w błąd. Komisja Europejska domaga się od polskiego rządu wyjaśnień. Niestety treść odpowiedzi polityków utajniono. W interesie nas wszystkich powiedzmy Komisji prawdę o polskim powietrzu – pisze Maciej Czapliński.
Autor inicjatywy jest zaniepokojony brakiem stanowczych działań administracji publicznej naszego kraju zmierzających do ograniczenia problemu, który – jak się szacuje – przyczynia się co roku do przedwczesnej śmierci 40 tysięcy Polaków. Przeciwnie, rząd wycofał się z deklarowanego pierwotnie zakazu sprzedaży szkodliwych gatunków węgla dla gospodarstw domowych oraz wprowadzenia norm emisyjnych dla kotłów węglowych, a z projektów legislacyjnych usunięto możliwość wprowadzenia przez gminy tzw. stref niskiej emisji (low emissions zones). Zdaniem Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze temat zanieczyszczeń powietrza jest całkowicie nieobecny w trwającej obecnie kampanii wyborczej, co najlepiej pokazuje stosunek elit politycznych do problemu zanieczyszczenia powietrza.
Autor petycji ubolewa, że treść odpowiedzi rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uzasadnioną opinię Komisji Europejskiej nie została ujawniona. Z tego powodu niemożliwe jest odniesienie się do deklaracji złożonych przez rząd. Niemniej jednak, petycja apeluje do Komisji Europejskiej o dogłębną analizę tego dokumentu i ocenę faktycznej sytuacji w Polsce w oparciu o badania niezależnych ekspertów.
Petycja znajduje się na portalu Zmieńmy.to, który ma każdemu obywatelowi i organizacji pozarządowej umożliwiać wpływ na sprawy lokalne i ogólnokrajowe poprzez szybkie i proste tworzenie oraz podpisywanie petycji. Serwis automatycznie wysyła petycje do adresata, umożliwia pobieranie aktualnej listy podpisów, informowanie o losie petycji na jej osi czasu oraz porządkuje wszystkie inicjatywy według lokalizacji oraz kategorii.
Petycję można podpisać tutaj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS