Plakaty reklamowe przypominające materiały propagandowe z czasów wojny przyciągają uwagę odbiorców za sprawą wypisanych wielkimi literami sloganów, które głoszą: „America`s war on swimming” („Ameryka walczy z pływaniem„), „Americas`s war on booty calls” („Ameryka walczy ze spotkaniami na mały numerek”), „Americas`s war on sniffles” („Ameryka walczy z katarem„), „Americas`s war on lollipops” („Ameryka walczy z lizakami”) i „Americas`s war on lighting” („Ameryka walczy z piorunami”). Choć komunikaty te mogą wywoływać śmiech, umieszczona na plakatach flaga Stanów Zjednoczonych oraz wojskowy emblemat przypominają o powadze sytuacji.
Kreację dopełniają obrazy ilustrujące wspomnianą walkę, a więc, odpowiednio: plaża otoczona płotem z drutem kolczastym oraz znak zakazu pływania, mężczyzna w pasie cnoty opatrzonym logo Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, rodzina zasiadająca u stołu podczas święta Dziękczynienia – wszyscy jej członkowie wyposażeni są w maski gazowe, agent bezpieczeństwa monitorujący dzieci z lizakami w rękach, oraz Statua Wolności pod specjalną kopułą, która chroni ją przed uderzeniem pioruna.
Choć cała akcja „The War on Irrational Fear” („Wojna z irracjonalnym strachem„) stworzona przez agencję Incitement Design ma wyraźny satyryczny wydźwięk, to poparta jest rzeczywistymi badaniami. Jak donosi nadawca: 775 razy bardziej prawdopodobne jest to, że przeciętny Amerykanin umrze z powodu utonięcia, niż z powodu ataku terrorystycznego. Podobna sytuacja dotyczy pozostałych przykładów; prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób przenoszonych drogą płciową jest 15000 razy większe niż ryzyko śmierci w ataku terrorystycznym, 9000 razy większe jest także ryzyko śmierci z powodu grypy lub zapalenia płuc, 15 300 razy większe ryzyko dotyczy przypadku śmierci z powodu cukrzycy i 12 razy większe przy śmierci po porażeniu piorunem.
Jednak nadal, każdego roku, rząd Stanów Zjednoczonych wydaje dziesiątki miliardów dolarów i ogranicza wolność obywateli w imię walki z terroryzmem. Kreacja nakłania do walki z irracjonalnym strachem, jakim według nadawcy jest terroryzm. Jak podkreślają twórcy, pomimo że wiele mówi się o sposobach walki z terroryzmem na świecie, wciąż brakuje miejsca na dyskusję o sensie tej walki, a w szczególności jej cenie, którą ponoszą sami Amerykanie.
Więcej informacji o projekcie znaleźć można na platformie internetowej: www.waronirrationalfear.com
Ewa Zasada
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.05.2023
Stare zwierzęta hodowlane
-
29.05.2023
Żywy font, by przeciwdziałać wymieraniu zwierząt
-
25.05.2023
Dog save the King!
-
24.05.2023
Szukamy życia w kosmosie, niszczymy tu, na Ziemi
-
23.05.2023
Mały Książę i Kundelek
-
17.05.2023
Ucieczka z więzienia. Bez peletonu