Heath Nash jest znanym designerem z RPA – “Heath Nash makes cool things” – głosi nagłówek jego strony internetowej. Nash jest również pierwszym designerem, który wziął udział w projekcie “The New Basket Workshops” w Zimbabwe. Uczył czarnoskóre studentki jak robić “cool things”.
Pomysł jest prosty. Pod okiem znanych designerów z całego świata afrykańscy plecionkarze uczą się wyrabiać przedmioty zbliżone do tego, co dziś jest modne w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Tradycyjne techniki i materiały wykorzystywane są do tworzenia rzeczy, które będą podobać się tam, gdzie ludzie mają pieniądze.
– Nasze studentki nie oglądają telewizji, nie mają żadnego kontaktu z tym co dzieje się poza ich rodzinną okolicą. Nie są w stanie podążać z duchem czasu i samodzielnie modernizować swoich wyrobów, nie mają kontaktów potrzebnych by je sprzedawać. Chcemy im w tym pomóc – opowiada Frances Potter, jedna z autorek projektu.
Frances Potter i Binky Newman, organizatorki The New Basket Workshops poznały się pracując dla międzynarodowej organizacji ATA, od 30 lat zajmującej się rewitalizacją rękodzieła poprzez design. Kilka lat myślały o wspólnym projekcie designerskim. – W 2007 roku urządziłyśmy próbne warsztaty w Eastern Cape, obok Coffee Bay, miasteczka na wybrzeżu. – opowiada Frances Potter. – Pracowałyśmy z ośmioma plecionkarkami z Masizame Women’s Centre. Do tej pory plotły tylko tradycyjne kosze ludu Xhosa, ale szybko przestawiły się na druciane stelaże. Były podekscytowane, że mogą użyć swoich umiejętności i zrobić kompletnie coś nowego. Jeszcze lepiej zareagował rynek. Tykwowe kosze z Eastern Cape to produkt, który po dziś dzień świetnie się sprzedaje.
Pod koniec 2007 roku powstała organizacja The New Basket Workshop. Pieniądze na jej rozwój przyznała Fundacja Forda. Był tylko jeden warunek: projekt będzie realizowany na terenie Zimbabwe. Kraj przeżywał kryzys, tutejsze rękodzieło praktycznie przestało istnieć. Inflacja była tak wysoka, że zimbwabwańskie dolary utraciły jakąkolwiek wartość. Frances i Binky podjęły wyzwanie.
Do dziś w ramach projektu TNBW zorganizowano 6 serii warsztatów w których uczestniczyli designerzy z RPA oraz z Wielkiej Brytanii. W zajęciach wzięło udział łącznie około 60 studentek z Zimbabwe.
W 2009 roku kosze TNBW wyplecione pod okiem Nasha pokazano na jednej z najważniejszych imprez artystycznych w RPA: Design Indaba w Kapsztadzie. We wrześniu 2010 odbyła wystawę koszy zorganizowano w Muzeum Narodowym w Harare, stolicy Zimbabwe. Była to pierwsza od 30 lat wystawa narodowego rękodzieła. Frances i Binky planują rozszerzyć zasięg swego projektu na sąsiednie kraje, odwiedzą m.in. Sudan Południowy.
Do tej pory w ramach TNBW sprzedano kosze za 30 tysięcy dolarów. – Jak na początek to całkiem nieźle, tym bardziej, że udało znaleźć się stałych nabywców z Europy i Stanów Zjednoczonych – mówi Frances. Do udziału w plecionkarskich warsztatach zaproszeni są wszyscy designerzy, którzy czują się na siłach modernizować tradycyjne plecionkarstwo w Afryce. Kontakt z autorkami projektu można nawiązać za pośrednictwem strony internetowej www.thenewbasketworkshop.org.za
Nazwa projektu:
The New Basket Workshops
Zasięg (kraj/kraje):
Zimbabwe
Autorzy:
Frances Potter i Binky Newman
Data:
2007-2011
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie