„…mam 21 lat. Za 39 będę mieć 60″, „opowiedz mi swoją młodość”, „chcę Ci coś opowiedzieć…”. W ramach publicznego wyznania wieku – happeningu, który odbywał się w centrum Bydgoszczy – nastąpiła wymiana ulotek o powyższej treści między osobami starszymi i młodymi.
Happening był częścią projektu „Prawa starości”, przygotowanego w ramach pracy dyplomowej przez trzy studentki kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. – Naszym zdaniem ludziom starym albo odmawia się prawa do bycia starym, albo ogranicza ich wizerunkową, społeczną aktywność do wyboru kleju mocującego protezy – uzasadnia tytuł opiekunka projektu, Małgorzata Dysarz-Lewińska. Podczas wydarzeń 1 i 2 czerwca br., odbył się także pokaz filmu „Pora umierać”, wykłady na temat motywu starości w sztuce, literaturze i filmie, dyskusja na temat projektu oraz warsztaty taneczne.
Na dobór tematu pracy miał wpływ fakt, że rok 2012 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Studentki inspirowały się także „Manifestem przeciwko kultowi młodości” Esther Villar, w którym autorka porusza problem wykluczenia starszych i protestuje przeciwko młodości jako jedynemu sposobowi funkcjonowania w społeczeństwie.
Studentki pracowały nad projektem cały rok akademicki. Przygotowały ankietę, adresowaną do osób po 60. roku życia, w której pytały m.in. o to, jaki jest stosunek młodych bydgoszczan do seniorów, udział seniorów w wydarzeniach kulturalnych, korzystanie przez nich z komputera i internetu, spotykanie się ze znajomymi i zadowolenie z życia w mieście. Przeanalizowały także ofertę wszystkich działających w Bydgoszczy uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, pracowni i stowarzyszeń, które oferują zajęcia na rzecz osób 60+.
Twarzą projektu została bydgoszczanka, Seweryna Buczkowska, babcia pomagającego przy tworzeniu oprawy plastycznej projektu młodego artysty. Jej zdjęcie na potrzeby kampanii wnuk podpisał „Lady Buczkowska”.
W opracowanej dla potrzeb projektu strategii komunikacyjnej znalazły się m.in. takie elementy jak: analiza otoczenia, harmonogram projektu, opis wydarzenia, analiza konkurencji oraz potencjalnych partnerów, analiza SWOT, dane statystyczne (prognozy) Głównego Urzędu Statystycznego, kwestionariusz i analiza pozyskanych danych, formułowanie celów i rezultatów oraz definiowanie grup docelowych.
W ubiegłym roku studenci WSG zrealizowali projekt „Deklaracja miłości do miasta”.
Nazwa projektu:
Prawa starości
Zasięg:
Bydgoszcz
Autorki:
Marta Rumińska, Aleksandra Grudzińska, Sonia Gołda (pod opieką Małgorzaty Dysarz-Lewińskiej)
Data:
06/2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie