2 lipca na warszawskim Dworcu Centralnym zainaugurowano akcję „Janusz Korczak – dzieci współcześnie niczyje”. Projekt ten to visual – art, zrealizowany z udziałem aktorów-dzieci, ucharakteryzowanych na podobieństwo ich rówieśników z czasów pedagogicznej działalności Korczaka. Jako tło prezentacji multimedialnej posłużyły zewnętrzne ściany pociągów przejeżdżających przez Dworzec Centralny. Latem zaplanowane są prezentacje na peronach dworców kolejowych w Poznaniu, Gdyni, Wrocławiu, Toruniu i Krakowie.
Kampania ma na celu zmotywowanie ludzi dorosłych do zwrócenia uwagi na potrzeby dzieci: miłości, szacunku i poczucia bezpieczeństwa. Ma być wołaniem o dostrzeżenie samotności dziecka w świecie dorosłych, zrozumienie i uszanowanie potrzeb młodego człowieka oraz formą protestu przeciwko wyizolowania dzieci.
Za reżyserię i realizację artystyczną projektu odpowiada Karolina Fender Noińska – inicjatorka produkcji filmowej „Jajkofilm”, autorka aranżacji multimedialnych, scenografii wizualnych oraz krótkich form filmowych. Partnerem artystycznym i współtwórcą projektu jest Jaga Hupało, która odpowiada za kostiumy oraz wizerunek młodych aktorów. Autorem zdjęć do części filmowej jest debiutant Krzysztof Maślejak. Twórcą plakatu jest Tomek Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu międzynarodowych wystaw i wydawnictw autorskich.
Rok 2012 to 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka – pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza, działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, który zginął w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. W tym roku także mija 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot, obecnie mieszczącego się w Warszawie przy ul. Jaktorowskiej. Decyzją sejmu RP rok 2012 ustanowiono rokiem Janusza Korczaka.
Patronat honorowy nad projektem objęła Jolanta Kwaśniewska. Partnerem strategicznym kampanii jest Grupa PKP. Więcej można przeczytać na www.projektkorczak.pl oraz na Facebooku.
Nazwa projektu:
Janusz Korczak – dzieci współcześnie niczyje
Zasięg:
Warszawa, Poznań, Gdynia, Wrocław, Toruń, Kraków
Autorzy:
Karolina Fender Noińska, Jaga Hupało, Krzysztof Maślejak, Tomek Sikora
Data:
07/2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie