Na całym świecie internauci protestują przeciwko ACTA – kontrowersyjnemu międzynarodowemu porozumieniu dotyczącemu walki z naruszeniami własności intelektualnej. Anti-Counterfeiting Trade Agreement ma walczyć z podrabianiem towarów i piractwem, a za jego przyjęciem lobbują amerykańskie koncerny.
ACTA zdaniem wielu prawników i organizacji pozarządowych może prowadzić do ograniczenia wolności słowa w internecie i inwigilacji internautów. Obecnie bardzo mocno protestują użytkownicy internetu w Polsce – m.in. sympatycy profilu Nie dla ACTA na Facebooku, ponieważ już 26 stycznia polski rząd zamierza podpisać to porozumienie. Uczestniczyć w spotkaniu ma premier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister spraw zagranicznych.
Fundacji Panoptykon podaje 4 powody, dla których ACTA wywołuje tak ogromny niepokój.
1. Treść porozumienia uzgadniania była podczas tajnych negocjacji. Do tej pory, czyli przez ponad dwa lata, żadne państwo nie udostępniło wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji ani nie przeprowadziło rzetelnych konsultacji społecznych.
2. Porozumienie stwarza poważne ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych poprzez wprowadzenie możliwości dochodzenia prywatnej egzekucji praw autorskich, bez kontroli sądu, w której posiadacze praw autorskich będą mogli żądać od dostawców internetu ujawniania im danych użytkowników.
3. ACTA może prowadzić do ograniczenia wolności słowa, jeśli pod presją właścicieli praw autorskich dostawcy internetu zaczną blokować legalne i wartościowe treści. Właśnie do tego zagrożenia odwoływał się protest Wikipedii. ACTA zobowiązuje dostawców internetu do monitorowania treści i działań, jakie podejmują użytkownicy, nadając im rolę „policji internetowej”.
4. Przyjęcie ACTA może wywołać obniżenie konkurencyjności i innowacyjności europejskich podmiotów gospodarczych w stosunku do zagranicznych przedsiębiorstw, którym prawo nie narzuca podobnych obowiązków. ACTA w szczególności może powodować tzw. chilling effect u startujących przedsiębiorców, którzy w obawie przed miażdżącymi odszkodowaniami mogą hamować swoją innowacyjność.
Na Facebooku organizują się grupy, które szykują demonstracje uliczne w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Poznaniu. Bieżące informacje dostępne na wspólnym forum internetowym akcji www.stopacta.com.pl
Do protestu włączyła się znana polska blogerka, „królowa internetu”, pani Basia (Barbara Kwarc), w filmie „PANIE PREMIERZE, PRZEJMUJEMY KONTROLĘ. ODEZWA DO NARODU.”
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia