Spotkania z naukowcami z polskich ośrodków akademickich, seminaria i konwersatoria zagranicznych intelektualistów – to oferta Uniwersytetu Krytycznego w Warszawie, który rozpoczął działalność 6 października. Zgodnie z deklaracjami jego organizatorów – Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, skupiającego środowisko lewicowego pisma „Krytyka Polityczna” – ma dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie z zakresu literatury i polityki, historii i socjologii, filozofii i polityki społecznej.
Uniwersytet Krytyczny jest, według intencji jego założycieli, próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich.- Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki – kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw. Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat – uważa Dorota Gałażewska, przedstawicielka organizatorów przedsięwzięcia. Zapowiada, że Uniwersytet umożliwi warszawskiej publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać. Zaprosiliśmy wybitnych akademików z innych miast – Krakowa, Poznania, Białegostoku – a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej – informuje.
Wśród wykładowców Uniwersytetu znaleźli się m.in.: prof. Andrzej Friszke, prof. Przemysław Czapliński i zagraniczni wykładowcy m.in. Marci Shore, Ivana Krasteva, Timothy Snyder.
Zajęcia odbywają się w 'Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat’ przy ul. Nowy Świat 63.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS