Jak sprawić, żeby kawałek materiału mógł oddać istotę problemu społecznego? Artystka i była urbanistka Kathryn Clark stworzyła nieszablonowy projekt – serię „quiltów”, które swoim wzorem pokazują problem przymusowych wysiedleń.
Quilt to tradycyjny amerykański patchwork, rodzaj tekstylnego kolażu z różnych wzorów i tkanin, często służący jako narzuta na łóżko.
Dzieła Clark, obok zastosowania praktycznego, ilustrują skutki kryzysu finansowego i mają być funkcjonalnym i historycznym zapisem życia w trudnych czasach. Poszczególne narzuty symbolizują „wspólnoty”, a pojawiające się gdzieniegdzie luki – wykluczone jednostki i dzielnice. Ich lokalizacje nie są przypadkowe. Każdy quilt jest zatem mapą jakiejś „wspólnoty”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem wykluczenia i przymusowych wysiedleń, w oryginalny sposób. Artystka pierwsze patchworki stworzyła w 2008 roku, wszystkie wykonane zostały z materiałów recyklingowych.
– Pierwsze kołdry jakie zrobiłam przedstawiały dzielnice o najwyższych wskaźnikach wykluczenia w Stanach Zjednoczonych. Są one rozrzucone po całym kraju, co świadczy o tym, że żaden region nie jest wolny od tego problemu. Każdy quilt to połączone ze sobą odwzorowania rzeczywistych układów blokowisk w wybranej okolicy – mówi Kathryn Clark. – Moje patchworki to pamiętniki trudnych czasów, w których przyszło nam żyć. Każda narzuta to potężny kawałek historii. Widzowie, którzy dowiadują się, że kołdry opowiadają o sprawach aktualnych reagują bardzo emocjonalnie. Nagle budzi się w nich świadomość tego, że to co dzieje się dziś też jest kawałkiem historii.
Prace artystki można znaleźć na jej blogu kathrynclark.blogspot.com
Paweł Michaluk
Nazwa projektu:
Foreclosure quilts (Narzuty o wysiedlonych)
Zasięg:
Stany Zjednoczone
Autor:
Kathryn Clark
Data:
02/2011
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie