Wrocławski Ogród Zoologiczny otworzył w centrum miasta wystawę „Arovy Madagasikara, Chrońmy Madagaskar” (24 tablice, ustawione na ulicy Świdnickiej). ZOO włącza się w ogólnoświatową akcję na rzecz ratowania Czerwonej Wyspy, uznanej za miejsce katastrofy ekologicznej. To pierwsza wystawa plenerowa wrocławskiego ZOO. Będzie ją można oglądać do 28 kwietnia.
– Madagaskar to wyjątkowe miejsce – przekonuje Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. – Trzy czwarte występujących tam zwierząt to gatunki endemiczne, to znaczy takie, które nie występują poza wyspą. Wszystko przez to, że Madagaskar oderwał się do Afryki miliony lat temu i w zupełnej izolacji od kontynentu wykształcił niezwykłą faunę i florę. Ten raj jest jednak na skraju katastrofy ekologicznej – dodaje.
Madagaskar został skolonizowany przez Homo sapiens 2 tysiące lat temu. W krótkim okresie rabunkowa gospodarka doprowadziła do zniknięcia większości terenów leśnych, które obecnie zajmują tylko 5 procent całej powierzchni wyspy. Zagrożeniem dla Madagaskaru jest przede wszystkim niekontrolowane wycinanie lasów. Naukowcy twierdzą, że wyginęło już 90 procent pierwotnej roślinności malgaskiej. Żyjące na Czerwonej Wyspie naczelne zaliczane są do najbardziej zagrożonych wymarciem. Kresu swoich dni dożywa 50 gatunków lemurów. Największy drapieżnik Madagaskaru, fossa, także uznany jest za gatunek zagrożony (populacja foss liczy ok. 2,5 tys. osobników).
– W obliczu postępującego wymierania gatunków zwierząt podstawowym zadaniem współczesnego ZOO musi być edukacja proekologiczna – mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. Jego zdaniem dzięki kampanii ogrodu mieszkańcy Wrocławia, działając lokalnie, mają szansę zaangażować się w akcję opartą na globalnej solidarności.
– Czujemy się ambasadorami zwierząt w świecie ludzi – wyjaśnia z kolei Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ogrodu. ZOO bierze udział w ratowaniu ginących gatunków zwierząt, współpracując z międzynarodową organizacją Durell Wildlife Conservation Trust nad projektem o nazwie „Ochrona Zagrożonych Gatunków Lemura i Różnorodności Biologicznej Nizinnych Lasów Tropikalnych Manombo” („Conservation of Endangered Lemur Species and Bodiversity of Manombo Lowland Rainforest”). Ogród Zoologiczny z jednej strony prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz programu badawczego w Manombo. Z drugiej strony tworzy rezerwat bioróżnorodności Madagaskaru na terenie ZOO.
Za niespełna miesiąc – od 12 maja – w ogrodzie otwarty zostanie pawilon Madagaskaru, w którym oglądać będzie można zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt w warunkach, zbliżonych do tych występujących na Czerwonej Wyspie.
We wrocławskim ZOO żyją pochodzące z Madagaskaru m.in: lemur wari, żaba pomidorowa, krocionogi, lemur myszaty (maki myszka), fossa, kretojeż i boa madagaskarski .
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS