Nowe rowery składane ze starych i oddawane tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na żaden rower – tak w skrócie można opisać rozwijający się od ponad dwóch lat program The Bristol Bike Project, zwycięzcę tegorocznej edycji Ethical Awards przyznawanych przez brytyjski tygodnik The Observer.
Pomysł autorstwa Jamesa Lucasa, organizatora projektu jest dosyć prosty. Wolontariusze z Bristolu reperują stare, używane rowery, które w innym wypadku trafiłby na wysypisko śmieci i oddają je w ręce osób, które nie mogą pozwolić sobie na nowy środek transportu. Wśród obdarowanych są m.in. uchodźcy, bezdomni, a także ludzie, których zwwyczajnie nie stać na własny jednoślad. Kolejna akcja charytatywna? Nic podobnego. Aby otrzymać pojazd, trzeba na niego zapracować czyli wziąć udział w trzygodzinnych warsztatach pomagając przy naprawie roweru oraz ucząc się podstawowych zasad jego konserwacji. Dotychczas w ten sposób zreperowano i oddano do użytku ponad 400 pojazdów.
The Bristol Bike Project przywraca do życia nie tylko stare rowery, ale także swoich uczestników. Większość z nich to osoby pochodzące ze zmarginalizowanych grup społecznych, dla których własny pojazd to nie tylko trudne do zrealizowania marzenie, ale również szansa na niezależność i mobilność oraz motywacja do zmian życiowych. Ułatwiony dojazd do pracy, sprawniejsze poruszanie się po mieście, a przede wszystkim ogromna satysfakcja z efektów własnego wysiłku to tylko niektóre korzyści, jakie projekt przynosi uczestnikom.
Szczęśliwcy, którzy już posiadają własny rower, także są mile widziani w warsztacie. Grupa ochotników chętnie udziela wszelkich wskazówek dotyczących usprawniania szwankujących pojazdów. Warsztat udostępnia wszelkie potrzebne narzędzia i akcesoria przydatne przy konserwacji rowerów, a także fachową pomoc doświadczonych mechaników.
W ramach projektu organizowane są również kursy, podczas których młodzi ludzie z biednych środowisk nabywają praktyczną wiedzę dotyczącą mechaniki roweru. Ich celem jest rozwijanie praktycznych umiejętności oraz bezpieczne i pożyteczne spędzanie wolnego czasu, a przede wszystkim umożliwienie najmłodszym samodzielnej budowy własnego jednośladu.
The Bristol Bike Project to nie tylko praca na rzecz lokalnej społeczności, ale także wcielanie w życie idei recyclingu. Do pracowni trafiają najróżniejsze rowery, począwszy od takich, które wymagają jedynie drobnych napraw, a skończywszy na starych gratach niemal nie nadających się do ponownego użytku. Te drugie służą jako źródło części potrzebnych do renowacji innych rowerów.
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.thebristolbikeproject.org.
K. Kondracka
Nazwa projektu:
The Bristol Bike Project
Zasięg (kraj/kraje):
Wielka Brytania
Autor:
James Lucas, Colin Fan
Data:
12/2008
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie