Pojemnik na wodę Q-Drum ma kształt walca, co pozwala afrykańskiej kobiecie przetransportować w nim jednorazowo 50 lirów płynu. Okulary AdSpecs umożliwiają samodzielną regulację mocy soczewek mieszkańcom tych krajów, w których brak wyszkolonych optometrystów. Aparaty słuchowe Solar Ear mają ładowarki na energię słoneczną, co jest niezwykle potrzebne Japończykom, którzy w czasie trzęsienia ziemi stracili nie tylko dach nad głową, lecz także urządzenia wspomagające słyszenie.
Powyższe rozwiązania to tylko nieliczne z technologii dostępnych na stronie internetowej platformy Kopernik, stworzonej przez Ewę Wojkowską i Toshi’ego Nakamurę. Zasada działania projektu jest prosta – jest on płaszczyzną porozumienia trzech stron zainteresowanych dostarczaniem do krajów rozwijających się rozwiązań podnoszących w nich codzienną jakość życia.
Strona pierwsza to twórcy innowacyjnych technologii. Ich projekty umożliwiające rozwiązanie problemów dnia codziennego w krajach rozwijających się są prezentowane na łamach Kopernika. Strona druga to organizacje pozarządowe reprezentujące lokalne grupy ludności, które mogą zgłosić zapotrzebowanie na konkretny produkt. Trzecią stroną są fundatorzy, osoby prywatne lub korporacje, którzy finansują najbardziej interesujący ich projekt.
Jak piszą na facebookowym profilu twórcy akcji – „Przez zapewnienie ludziom możliwości bezpośredniego finansowania zakupu danych produktów, tworzymy bardziej skuteczny łańcuch zaopatrzenia od producenta do odbiorcy, unikając przy tym nieefektywności charakteryzujących duże organizacje, które zwyczajowo pełnią rolę pośrednika.”
Pomysłodawcy projektu mają rozległe doświadczenie w dziedzinie rozwoju międzynarodowego. Domeną działań Ewy Wojkowskiej jest ochrona praw najsłabszych grup społecznych. Toshi Nakamura natomiast w trakcie swojej kariery zawodowej zajmował się m.in. reformami rządowymi oraz działaniami na rzecz odbudowy po katastrofach tsunami w Aceh oraz trzęsieniu ziemi w Yogyakarcie. Jak sam mówi: – Dzięki pracy w ONZ poznaliśmy zarówno możliwości, jak i wyzwania w dziedzinie międzynarodowego rozwoju. Oboje przez pewien czas mieszkali w Indonezji i Sierra Leone.
Już w okresie przygotowań do uruchomienia projekt Kopernik.info zdobył 2009 Japanese Innovation Grant. Dzień startu inicjatywy, 19 lutego 2010 roku, nie jest przypadkowy. Tego samego dnia, 523 lata temu urodził się Mikołaj Kopernik.
J.Ślusarska
Nazwa projektu:
Kopernik
Zasięg (kraj/kraje):
Międzynarodowy
Autor:
Ewa Wojkowska, Toshi Nakamura
Data:
02/2010
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie