Pięć studentek z Sopotu przez miesiąc walczyło ze stereotypem smutnego i znudzonego staruszka w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.
Lena Połchowska, Liliana Zalewska, Ania Wrzosek, Kasia Marchlewicz i Joanna Wołosowicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej spędziły sierpień 2012 w Sopockim Centrum Seniora oraz w Domu Opieki Społecznej w Sopocie.
Dziewczyny przez miesiąc przyglądały się starszym ludziom, wyłuskując z ich życia momenty ciekawe i radosne, takie którymi warto się dzielić z innymi. Swoje spostrzeżenia filmowały i wrzucały na kampanijnego bloga www.oryginalnysenior.blogspot.com oraz na facebookową stronę przedsięwzięcia.
I tak, obserwatorzy akcji dowiedzieli się m.in., że seniorzy z Sopotu przebierają się, ćwiczą, tańczą (także zumbę, czyli połączenie aerobiku z tańcem), tworzą, kochają się i chodzą na randki. Kiedy mają urodziny to na przykład sto trzecie, a nie trzydzieste. Piszą wiersze i chętnie śpiewają. Lubią rysować, malować, gotować i mają bujną wyobraźnię. Na bezludną wyspę, na którą można zabrać tylko dwa przedmioty, grono starszych zabrałoby leki i kanapki lub łóżko i przystojnego doktora/panią doktor. Ponadto seniorzy uczą się hiszpańskiego, lubią spacerować i opowiadać o sobie.
Organizatorki kampanii tuż przed przystąpieniem do akcji sprawdziły się na tzw. symulatorze starzenia. Specjalny kostium pozwolił im przekonać się jak to jest szybko się męczyć, poruszać się mimo malej elastyczności mięśni i ścięgien, mieć problemy z kręgosłupem, wzrokiem i równowagą. Ich wnioski? Nie ma lekko, ale da się przeżyć.
Akcja pt. Oryginalny senior rozpoczęła się w sierpniu, oficjalnie miała trwać miesiąc ale nieoficjanie zakończyła się pod koniec września. Seniorzy czekają na kontynuację, a sprawa jest pilna, bo jak głosi jedno z haseł cytowanych na stronie projektu: „Starość posiada te same apetyty, co młodość, tylko nie te same zęby”.
Nazwa projektu: Oryginalny Senior
Data: sierpień/wrzesień 2012
Kraj: Polska
Kategoria: Walka z wykluczeniem społecznym
Autorzy: Lena Połchowska, Liliana Zalewska, Ania Wrzosek, Kasia Marchlewicz i Joanna Wołosowicz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie