21 marca to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Dyskryminacji Rasowej. Jest on obchodzony w dniu, w którym w 1960 roku Policja zastrzeliła 69 osób podczas pokojowej manifestacji przeciwko polityce apartheidu w Sharpeville w Afryce Południowej. Dzień taki został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku.
Także 21 marca rozpoczynają się obchody Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne w 1979 roku jako jeden z elementów programu obchodów pierwszej Dekady Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.
W Poznaniu, Europejski Tydzień Akcji Przeciwko Rasowej Dyskryminacji został zorganizowany w dniach 7 – 13 marca 2008 r., przez Stowarzyszenie „Jeden Świat”. Przeprowadzone wydarzenia odbywały się w ramach projektu wymiany młodzieży ProKolors 2 – kontynuacji zeszłorocznego projektu „ProColours – Education For Diversity”. Uczestniczyła w nim młodzież z Polski, Niemiec, Rumunii i Islandii. Stolarzenie „Jeden Świat” zorganizowało koncert, pokaz filmów dokumentalnych, a także panel dyskusyjny.
Fundacja Forum Różnorodności w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej organizuje 29 marca br. panele dyskusyjne. Wydarzenie sponsorowane jest przez Ambasadę Amerykańską.
W jego ramach zostaną zorganizowane dwa panele. Panel pierwszy będzie poświęcony tematowi: „Migracje i miasto – tworzenie inkluzywnej przestrzeni miejskiej”. Jak informują organizatorzy w jego trakcie zostaną poruszone następujące tematy:
– Jaka jest historia rozwoju miast w Stanach Zjednoczonych widziana pod kątem relacji rasowych? Jaka nauka z tych doświadczeń płynie dla Polski?
– Jakie rozwiązania z zakresu polityki rozwoju miasta stosowano w innych europejskich metropoliach, które doświadczały dużych napływów imigrantów? Jaki wzór odpowiada rozwojowi Warszawy?
– Jakie czynniki wpływają na lokalizacje osadnictwa społeczności wietnamskiej w Warszawie? „Stadion Dziesięciolecia” – przejaw integracji czy segregacji?
– Jak kreatywnie wykorzystać procesy migracyjne w organizowaniu przestrzeni miejskiej?
Panel II będzie nosił tytuł: „U progu społeczeństwa różnorodnego: język a przestrzeń publiczna”. W jego trakcie będą uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania:
– Jaka była ewolucja słów odnoszących się do Afro-Amerykanów w Stanach Zjednoczonych? Jak zmieniała się tożsamość tej grupy wraz z językiem?
– Z jakim wizerunkiem członków „czarnej diaspory”, mamy do czynienia w Polsce? Jak przekładają się te wyobrażenia na relacje międzyludzkie i język?
– Czy mamy w s p ó l n y język, który sprzyja budowaniu relacji dialogu, nie zaś konfrontacji? Jak edukować na temat znaczenia języka dla budowania dialogu?
Panele odbędą się 29 marca 2008 r. w Klubokawiarni Chłodna 25 o g.14.00.
Na stronie internetowej United For Intercultural Action (europejska sieć przeciwko rasizmowi, nacjonalizmowi, faszyzmowi oraz na rzecz wsparcia emigrantów i uchodźców.) znajdują się informacje o akcjach jakie odbywają się w różnych krajach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej.
Źr.: www.ngo.pl, www. www.jedenswiat.org.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS