Od Nowego Roku we Francji wchodzi w życie całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, a francuscy palacze – w liczbie 13,5 miliona – w ostatnich dniach roku mówią adieu ulubionym kafejkom pełnym dymu, uwiecznionym na obrazach impresjonistów.
Papieros wypalony w barze do porannej kawy to francuska tradycja, tak silna jak sam nałóg palenia, ale teraz trzeba się będzie z tym pożegnać – zauważa nostalgicznie Christoph, właściciel baru „Le Marigny” w północnej części Paryża. Martwi się, że klienci, gdy nie będzie wolno palić w jego lokalu, będą zamawiali po jednej kawie i jednym drinku, zamiast dwóch.
Ustawa pozostawia pewną furtkę: wolno będzie zaciągnąć się papierosem na werandzie lokalu, jeśli będzie pomieszczeniem zamkniętym tylko z trzech stron, a jego dach lub frontowa część pozostaną całkowicie otwarte.
Ustawa wprowadza całkowity zakaz palenia w barach, restauracjach, dyskotekach, kasynach i wszelkich innych lokalach publicznych. Można zapalić w miejscu pracy, szpitalu, na dworcu lotniczym lub kolejowym tylko jeśli zostanie tam zainstalowana specjalna hermetyczna kabina dla palaczy, z silnym wyciągiem.
Palaczom, zgodnie z ustawą, pozostają zatem ich własne mieszkania i pokoje hotelowe. Minister zdrowia Roselyne Bachelot, uzasadniając wprowadzenie „zerowej tolerancji” dla palaczy, przytoczyła dane z jej resortu: co drugi palacz umiera we Francji z powodu tego nałogu; co roku umiera w kraju wskutek chorób spowodowanych paleniem 5.000 biernych palaczy.
Grzywny dla palaczy naruszających któryś z zakazów wynoszą od 68 do 450 euro; kary dla właścicieli 280.000 barów, restauracji, kasyn i dyskotek w całym kraju, którzy dopuszczą do tego, że któryś z gości zapali – od 135 do 750 euro.
W ciągu tego miesiąca w demonstracjach organizowanych na ulicach Paryża przeciwko całkowitemu zakazowi palenia w miejscach publicznych wzięło udział 10.000 osób, głównie właścicieli kiosków papierosowych, pubów i kafejek. Obawiają się oni, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy ich obroty spadną o 20 do 30 proc., i zastanawiają się, jak przyciągnąć palących klientów.
Jednak zakaz palenia w miejscach zamkniętych, który jeszcze kilka lat temu wywołałby we Francji bardzo ostry sprzeciw, popiera – według najnowszego sondażu – 66% Francuzów.
Całkowity zakaz palenia w miejscach pracy, w tym w lokalach gastronomicznych, obowiązuje obecnie w Irlandii i Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Surowe prawodawstwo obowiązuje także w Szwecji, Włoszech, na Malcie i w Norwegii (która nie jest członkiem UE). Tam palenie dozwolone jest tylko w wydzielonych palarniach wyposażonych w wydajne systemy wentylacyjne. Od 1 stycznia 2008 roku taki zakaz wchodzi w życie także w Niemczech.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS