Praca jest dla nas źródłem stresu
Polacy doświadczają w pracy przewlekłego stresu. Aż 72% pracowników twierdzi, że odczuwa stres związany z pracą każdego tygodnia, przy czym prawie jedna piąta (19%) boryka się z nim codziennie – wynika z badania Huawei CBG Polska.
- Co nas najbardziej stresuje w pracy? Poziom wynagrodzenia (61%), presja na wyniki zawodowe (56%), nadmiar zadań (46%) brak perspektyw na rozwój (46%) i zła atmosfera w pracy (45%).
- 19% polskich pracowników boryka się ze stresem w miejscu pracy codziennie, a 20% ma przynajmniej jeden stresujący dzień w tygodniu.
- 38% stresujących się w pracy osób odczuwa napięcie od ponad pół roku, a 23% od kilku miesięcy
- Stres w pracy to poważny problem – długotrwały stres wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, prowadzi do obniżenia nastroju, ciągłego zmęczenia, bezsenności, osłabienia produktywności czy też wypalenia zawodowego.
1 maja obchodzimy Święto Pracy czyli międzynarodowe święto klasy robotniczej. Choć u wielu z nas budzi ono głównie skojarzenia z systemem komunistycznym, jego źródła sięgają XIX wieku i wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Bezpośrednią inspiracją dla ustanowienia Święta Pracy były tragiczne wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku, które miały miejsce w Chicago. Podczas strajku i manifestacji, będących częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, zginęło wówczas ponad dziesięciu robotników. Pierwsze międzynarodowe obchody święta odbyły się już w 1890 r., w tym w Polsce.
Obecnie trudno nam sobie wyobrazić życie bez pracy. Niestety, dla większości Polaków okazuje się ona częstym źródłem stresu. Jak wynika z badania Huawei CBG Polska[1] – ponad dwie trzecie (72%) pracowników twierdzi, że odczuwa stres związany z pracą każdego tygodnia. Z czego 33% badanych odczuwa zawodowy stres nawet 2-3 razy w tygodniu a prawie jedna piąta (19%) boryka się z nim codziennie.
Wnioskiem rzucającym nieco optymizmu na sytuację kondycji psychicznej polskich pracowników jest fakt, że nieco ponad jedna czwarta pracowników doświadcza stresu związanego z pracą tylko 1-2 razy w miesiącu bądź rzadziej (28%). Co najczęściej niepokoi nas w związku z wykonywanym zawodem?
Poziom wynagrodzenia nadal pozostaje najsilniejszym czynnikiem generującym stres wśród pracujących Polaków, przyznaje to aż 61% z nich. Nic w tym dziwnego, wysokość zarobków bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Możliwość podejmowania decyzji życiowych bez presji finansowej to niedoścignione marzenie wielu z nas – tylko 3% badanych nie stresuje się pieniędzmi w ogóle. Niewiele mniej osób, bo 56%, jako czynnik wywołujący u nich silny lub bardzo silny stres, wskazuje dużą presję na wyniki zawodowe.
W przestrzeni publicznej wiele mówi się o konsekwencjach zdrowotnych zbyt dużego nacisku na podwładnych, jednak jak widać, edukacja w tym temacie jest nadal potrzebna. Tylko 4% z nas temat ten nie stresuje wcale. Jednak inne czynniki, takie jak nadmiar zadań i nadgodzin, brak możliwości rozwoju oraz niewłaściwa atmosfera w pracy również mocno obciążają pracowników – odpowiednio 49%, 46% i 45% osób wskazało na te problemy jako silne czynniki stresowe. Warunki w miejscu zatrudnienia negatywnie wpływają na samopoczucie aż 43% pracujących, a brak pracy zdalnej na 33% z nich.
Zdaniem zestresowanych pracowników ich problemy trwają od dłuższego czasu. 38% osób odczuwających zawodową presję twierdzi, że taki stan rzeczy utrzymuje się ponad pół roku, a 31% nie jest w stanie wskazać, od jak dawna. Prawie co czwarta osoba (23%) wskazuje, że problemy te utrzymują się od kilku miesięcy, a kolejne 8%, że krócej niż miesiąc.
Tak wysoka dawka nerwów może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia. Niektórymi z objawów przewlekłego stresu są: bezsenność, obniżona odporność, problemy z sercem oraz migreny. Długotrwały stres wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, prowadzi do obniżenia nastroju, ciągłego zmęczenia, bezsenności, osłabienia produktywności czy wypalenia zawodowego.
[1] Badanie wykonane na zlecenie Huawei CBG Polska przez SW Research, marzec 2024, N = 1000.
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów