Polak na diecie
- Diety stają się coraz ważniejsze i popularniejsze w naszym codziennym życiu. Jesteśmy bombardowani zaleceniami ekspertów dietetycznych oraz influencerów. Pod coraz większą presją coraz częściej przechodzimy na dietę
- 30% Polaków przyznaje, że było na 1-2 dietach w ciągu ostatnich dwóch lat, a co dziesiąta osoba spróbowała w tym czasie ponad trzech różnych diet
- Do najczęściej wybieranych diet należą post przerywany, dieta wegetariańska, diety głodówkowe oraz keto – kolejno 23%, 22%, 22% i 21%. Mniej popularne są diety: wegańska (11%) czy bezglutenowa (17%)
- Główną motywacją do rozpoczęcia diety są powody zdrowotne. Na drugim miejscu jest chęć schudnięcia. Co ważne, więcej osób stawia na odpowiedzialne tempo odchudzania
- Ponad połowa Polaków twierdzi, że aplikacje do zamawiania jedzenia pomagają w utrzymaniu diety, ponieważ oszczędzają czas i ułatwiają dopasowanie posiłków.
Zdrowe odżywianie to inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dostarczając organizmowi odpowiednich składników odżywczych wzmacniamy naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Coraz więcej ekspertów w social mediach przekonuje do zbawiennych właściwości specyficznych diet. Jesteśmy także bombardowani kolejnymi filmami w popularnych serwisach streamingowych, które pokazują jak zmiana diety może zmienić nasze samopoczucie, wydolność sportową czy długość i komfort życia. Dlatego właśnie tak wielu z nas próbuje co jakiś czas różnych diet. Jak pokazuje badanie „Zwyczaje żywieniowe Polaków” przeprowadzone dla Glovo, co trzeci Polak był na 1-2 dietach w ciągu ostatnich dwóch lat. A co dziesiąta osoba spróbowała ponad trzech różnych diet.
Powody zdrowotne (48%) i pragnienie szczupłej sylwetki są zdecydowanie głównymi czynnikami motywującymi nas do przejścia na dietę. Aż 43% badanych wskazało, że przechodząc na dietę chce schudnąć, ale chce to zrobić w odpowiedzialnym, odpowiednim tempie. Nie brakuje jednak Polaków, którzy dzięki diecie chcieliby po prostu szybko schudnąć (33%). Co piąty badany wskazuje na chęć urozmaicenia swojej diety, co może wskazywać na rosnącą świadomość wpływu różnorodnej diety na nasze zdrowie. Znaczenie zdrowia, jako motywatora do przejścia na dietę rośnie wraz z wiekiem – od 30% dla osób 18-24 lat, do 82% wśród osób powyżej 65. roku życia. Według badania trendów „Glovo Delivered 2023” Polacy przede wszystkim chcą zdrowiej się odżywiać – zadeklarowało tak 34% respondentów. W tym ogólnym stwierdzeniu zawierały się jednak konkrety: ponad 35% badanych planuje ograniczać produkty zawierające cukier i jeść mniej słodyczy a 34% postanowiło pić więcej wody.
Nie można zdefiniować jednej konkretnej diety, z której najchętniej korzystają respondenci badania „Zwyczaje żywieniowe Polaków”. Do najczęściej wybieranych należą post przerywany, dieta wegetariańska, diety głodówkowe, keto i detoks – kolejno 23%, 22%, 22%, 21% i 20%. Dieta Keto, post przerywany oraz diety głodówkowe są wybierane najczęściej z tego powodu, że dają szybkie efekty (kolejno 47%, 46% oraz 66%). Co ciekawe, istotnym elementem przy wyborze diety jest moda. Wskazuje ją aż 39% osób w przypadku diety keto i 33% w poście przerywanym. W obu przypadkach moda jest ważniejsza niż smak diety.
Badanie „Zwyczaje żywieniowe Polaków” pokazało, że aplikacje do zamawiania jedzenia pomagają w utrzymaniu diety. Aż 54% Polaków przyznało, że dzięki nim oszczędzają czas, z kolei 39% badanych wskazało, że ułatwiają przygotowanie posiłków, i niemal tyle samo respondentów (38%) odpowiedziało, że tego rodzaju aplikacje umożliwiają zamawianie potraw dostosowanych do różnych diet. Wykorzystywanie aplikacji do zamawiania jedzenia podczas trwania diety potwierdzają trendy. Według analizy zamówień Glovo, w 2023 roku dwukrotnie wzrosła liczba zamówień potraw wegetariańskich – to był zdecydowanie najszybszy wzrost ze wszystkich kategorii i rodzajów diet. Dynamicznie rosły także sałatki (60,5%) czy ogólna kategoria „healthy” (38%).
Na czym dokładnie polegają najpopularniejsze diety?
- Post przerywany (intermittent fasting) to metoda odżywiania się, która zakłada cykliczne okresy jedzenia i postu. Podstawową ideą tej diety jest kontrolowanie czasu, w którym spożywane są posiłki, zamiast skupiania się na ilości spożywanych kalorii. Istnieje kilka różnych podejść do postu przerywanego, ale wspólnym elementem jest ustalony okres, w którym spożywa się posiłki, a następnie czas, w którym się pości. Jedną z najpopularniejszych metod postu przerywanego jest Metoda 16/8, która polega na ograniczeniu okna czasowego, w którym się je, do 8 godzin, a następnie utrzymaniu 16-godzinnego okresu postu.
- Dieta wegetariańska to styl żywienia, w którym wyklucza się spożycie mięsa i ryb. Osoby praktykujące dietę wegetariańską opierają swój jadłospis na produktach roślinnych, takich jak warzywa, owoce, ziarna, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i produkty zbożowe oraz wykluczają produkty mięsne, w tym czerwone mięso, drób i ryby.
- Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to plan żywieniowy charakteryzujący się bardzo niskim spożyciem węglowodanów, umiarkowanym spożyciem białka i wysokim spożyciem tłuszczów. Głównym celem diety keto jest wprowadzenie organizmu w stan nazywany ketozą, gdzie ciało zaczyna używać ketonów jako głównego źródła energii, zamiast glukozy pochodzącej z węglowodanów.
- Dieta głodówkowa to podejście żywieniowe, które zakłada okresowe ograniczenie spożycia kalorii lub całkowite powstrzymanie się od jedzenia przez pewien czas. Popularne formy to np. dieta 5:2 czy dieta warunkowa. Cele diet głodówkowych obejmują utratę wagi, poprawę zdrowia metabolicznego i inne korzyści zdrowotne.
Uwaga!
Podczas wyboru diety należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach: należy dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb i celów oraz stanu zdrowia, starając się wprowadzić różnorodność w spożywanych produktach. Przy każdej diecie należy pamiętać o regularnym spożywaniu wody, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przed podjęciem skomplikowanego planu żywieniowego, zawsze warto skonsultować się z dietetykiem.
oprac: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów