Transfer nie do pomyślenia
Piłka nożna ma w Norwegii specyficzny status. Otóż Norwegowie kochają futbol angielski znacznie bardziej niż swoje własne, rodzime drużyny. Więcej Norwegów należy do klubów kibiców angielskich drużyn piłkarskich niż do klubów kibiców wszystkich norweskich drużyn pierwszoligowych razem wziętych. Co więcej, liczba norweskich kibiców angielskiego futbolu przewyższa liczbę członków wszystkich norweskich partii politycznych. Najukochańszym z angielskich zespołów jest Liverpool F.C. – wśród norweskich kibiców ma największą liczebnie rzeszę fanów.
W tej piłkarskiej arytmetyce pojawił się ostatnio pewien zgrzyt. Rosnąca popularność norweskiego piłkarza Erlinga Brauta Haalanda – od połowy 2022 roku w barwach Manchester City – sprawiła, że wśród interesujących się futbolem norweskich dzieci i młodzieży zaroiło się od posiadaczy błękitno-białych strojów. W przeciwieństwie do czerwonych szalików i gadżetów Liverpoolu.
Z tego punktu widzenia wyszli twórcy kampanii społecznej The Unthinkable Transfer („Transfer nie do pomyślenia”) opowiadającej o zagorzałym kibicu, który na naszych oczach łamie niewzruszoną zasadę, by nigdy, przenigdy nie zmieniać barw klubowych. Czemu mężczyzna porywa się na taki gest, o tym dowiadujemy się we wzruszającym finale:
Fabuła filmu „Transfer nie do pomyślenia” została zainspirowana obserwacjami organizacji The Norwegian Directorate for Children, Youth and Family Affairs. Z ich badań wynika, że kobiety są bardziej skłonne do zostania rodzicami zastępczymi niż mężczyźni. Celem kampanii było zatem stworzenie przesłania, które przemówi emocjonalnie do mężczyzn, zachęcając ich do aktywnego zaangażowania w proces adopcyjny.
Film miał swoją premierę w Norwegii w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, a następnie był transmitowany w Premier League przez norweskiego posiadacza praw Viaplay. Data inauguracji kampanii została wybrana nieprzypadkowo: w drugi dzień świąt, czyli w tzw. Boxing Day, na angielskich boiskach rozgrywana jest prestiżowa kolejka ligowa, która na trybuny i przed telewizory ściąga tysiące kibiców. „Boxing Day in the Premier League” jest szanowaną, wieloletnią tradycją – jej korzenie sięgają połowy XIX wieku.
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca