Siłą tej kreacji jest jej graficzna prostota, wykorzystanie jasnej symboliki bieli i czerni – zniszczenia i odbudowy – jako symbolu odradzania się po traumie.
Została ona stworzona dla The David Lynch Foundation For Consciousness-Based Education and World Peace. Organizacja ta, założona zostałan przez światowej sławy reżysera na rzecz zwalczania traumy za pomocą medytacji transcendentalnej wśród ludzi jej doświadczających w bardzo rozmaitych środowiskach i sytuacjach: w szkołach, w grupach społecznych wysokiego ryzyka takich jak: weterani wojenni, bezdomni, uchodźcy czy więźniowie. Do tych głównie grup społecznych, choć nie tylko, skierowane są programy fundacji.
Na tych oszczędnych w środkach wyrazu printach ukazane są przedmioty codziennego użytku. A właściwie ich dwa oblicza. Na plakacie dotyczącym wychodzenia z traumy po doświadczeniu przemocy domowej ukazany jest pasek, lecz „czarna” połowa obrazka, na której widnieje mroczna, niepokojąco sponiewierana, niczym ofiara, połowa pasa powoduje nieprzyjemne odczucia. Ten sam pasek „przechodzi” w normalny, nie budzący złych skojarzeń stan po prawej, białej, lepszej stronie printu. Tak samo skonstruowane są 3 pozostałe plakaty, każdy dotyczący traumy po innych przeżyciach: więzieniu, torturach, prześladowaniu w szkole. Każdy z hasłem „Overcoming the trauma” („Pokonanie traumy”).
Tą prostą metodą twórcy kreacji chcą przekazać ludziom po traumatycznych przejściach, że pokonanie takich urazów i powrót do normalności są możliwe oraz, że wierzą, iż uda się to za pomocą medytacji.
Milena Molęda
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
26.11.2024
Natychmiast
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka