39% Polaków przyznało się we wrześniowym badaniu Banków Żywności do regularnego marnowania jedzenia. Banki Żywności wraz z zaprzyjaźnionymi kucharzami Janem Kuroniem oraz Grzegorzem Łapanowskim radzą jak urządzić kulinarne święta bez marnowania. W tym celu powstała także aplikacja na smartfony „Nie marnuj”.
Jako przyczyny marnowania ankietowani wymieniali przegapienie terminu przydatności do spożycia, przygotowywanie zbyt dużych porcji posiłków, zakup złego jakościowo produktu, niewłaściwe przechowywanie i zbyt duże zakupy.
Kucharze – sympatycy Banków Żywności Jan Kuroń i Grzegorz Łapanowski podzielili się pomysłami i wiedzą kulinarną. Na stronie niemarnuje.pl prowadzonej przez Federację Polskich Banków Żywnosci znajdują się różne porady ich autorstwa.
Zamiast przekraczać termin przydatności do spożycia, można go przedłużyć. Ryby mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia więc trzeba jak najszybciej zająć się nimi po świętach. Dobrym pomysłem jest przerobić je na ryby w zalewie octowej z odrobiną włoszczyzny, ziela angielskiego i liścia laurowego. Z ryb możemy przygotować także zupę rybną, pastę na kanapki, a karpia podać zapiekanego z warzywami. Większość potraw można bez problemu mrozić – pierogi z kapustą, bigos, kapustę z grzybami. Mrożenie świetnie zniosą pierogi i uszka ale także kawałek makowca czy świątecznego keksu. Rybę po grecku możemy zawekować. Za tydzień lub dwa z przyjemnością sięgniemy po te potrawy – mówi Jan Kuroń.
Aby tradycji stało się zadość, przygotowujemy 12 potraw i wszystkich chcemy spróbować. Dochowajmy tradycji, ale zróbmy mniejsze, degustacyjne porcje, maksymalnie po 50 g na osobę. 50 gram to na przykład
3 łyżki bigosu, 2 pierogi. Wtedy mamy gwarancję, że nie wyrzucimy połowy jedzenia do kosza – radzi Grzegorz Łapanowski.
Natura sama podpowiada nam co jeść i wykorzystywać w kuchni. Nie przypadkiem kiszona kapusta, suszone grzyby, jabłka, gruszki i orzechy to tak znaczące składniki potraw z wigilijnego stołu. Mamy przecież także długą tradycję marynowania warzyw i grzybów. Teraz właśnie nadchodzi czas kiedy korzystamy z darów lata i jesieni, zamkniętych pieczołowicie w słoikach – tłumaczy Grzegorz Łapanowski.
Po świętach zostaje również wiele wypieków, sposobem na ich wykorzystanie jest zrobienie bajaderek. Ciasta, prócz zrobienia słodkiej bajadery można wykorzystać do deserów, np. makowiec i sernik rozkruszyć i zalać owocowa galaretką, kutię zaś wykorzystać do upieczenia ciasta drożdżowego. Dobrym pomysłem jest zlanie sosów powstałych podczas pieczenia i zamrożenie ich. Później można je wykorzystać do podrasowania np. bigosu. Korzystajmy z zamrażarek, te w przeciwieństwie do lodówek gdy są zapełnione pobierają mniej energii. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy mrozić np. pasztetów, a poszczególne produkty mają zalecane terminy długości mrożenia których nie powinniśmy przekraczać – podpowiada Jan Kuroń.
Eksperci radzą, by zakupy zacząć od planowania – trzeba zastanowić się nad liczbą gości i ich kulinarnymi upodobaniami. Warto przygotować dwie listy zakupów. Jedna z produktami trwałymi, które są niezbędne do przygotowywania potraw, takie jak: mąka, cukier, mak, bakalie, olej, soki, napoje, słodycze. Druga lista z produktami świeżymi, które należy kupić bezpośrednio przed przygotowywaniem potraw. Do tych produktów należą: jaja, masło, mięso, wędliny, śmietana, owoce, warzywa, ryby.
Wspomniana wyżej aplikacja informuje, ile produktów kupić dla określonej liczby osób, lub na co zwracać uwagę przy zakupie mięs, ryb, pieczywa czy nabiału. Ponadto można sprawdzić swoją wiedzę na temat marnowania żywności.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia