Federacja Polskich Banków Żywności uruchamia kampanię społeczną zachęcającą do wolontariatu w Bankach Żywności oraz organizacjach współpracujących z Bankami Żywności.
Blisko połowa marnowanego jedzenia w Unii Europejskiej, czyli 42% pochodzi z gospodarstw domowych – podaje Komisja Europejska. W Polsce 60% badanych osób przyznaje się do wyrzucania żywności. Co szósty badany Polak przyznaje, że marnowanie jest istotnym problemem. Tymczasem w Polsce marnowane jest 9 mln ton jedzenia.
Polska znajduje się na 5. miejscu wśród krajów UE o najwyższym poziomie strat. Obywatele mogą ograniczać ilość wyrzucanego jedzenia w swoich domach, ale również wspierać działalność organizacji charytatywnych zajmujących ograniczaniem marnowania żywności, np. zostając wolontariuszami Banków Żywności.
Potrzebujemy wielu rąk do pracy. Chcemy przekonać do takiej formy pomocy głównie osoby w dojrzałym wieku, o nieco większej ilości wolnego czasu. Pomagać można w bardzo różny sposób – w Bankach Żywności lub współpracować z organizacjami partnerskimi. Zależy nam, aby pokazać, że wolontariusze w realny sposób przyczyniają się do zmniejszenia ilości marnowanej żywności – mówi Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Ze statystyk wynika, że wolontariuszami są to głównie osoby młode – do 26. roku życia, najczęściej z wyższym wykształceniem. Jednak najbardziej pożądaną grupą są osoby obecnie przebywające na emeryturze, które pragną aktywnie spędzić wolny czas. Motywacją dla wolontariuszy są głównie: uczucie empatii oraz potrzeba bycia pomocnym, a nierzadko także czerpanie przyjemności z pomagania i możliwość zawarcia ciekawych znajomości. 60% Polaków nie uczestniczy aktywnie i nie angażuje się w tę strefę życia społecznego. Istnieje powszechne przeświadczenie, że misja niesienia pomocy dotyczy osób, które są obdarzone wyjątkowymi predyspozycjami (według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor).
Federacja Polskich Banków Żywności to 32 Banki Żywności działające na ternie całego kraju. W swojej codziennej pracy niosą pomoc potrzebującym, dzięki współpracy z organizacjami partnerskimi (3000), które również potrzebują wsparcia wolontariuszy. Każdego dnia do magazynów Banów Żywności dostarczana jest żywność pozyskiwana od producentów spożywczych, rolników, nadwyżki artykułów spożywczych od sieci handlowych oraz z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Rocznie ok. 140 tys. ton jedzenia trafia do 1,3 mln osób potrzebujących w Polsce. Wyspecjalizować się można w każdej dziedzinie funkcjonowania organizacji, od pomocy przy sortowaniu i rozładowywaniu żywności, po pracę biurową, techniczną czy logistyczną.
Więcej informacji na temat Banków Żywności i wolontariatu można znaleźć na https://wolontariat.bankizywnosci.pl/. Dostępna jest także aplikacja, na której na bieżąco aktualizowane są informacje na temat aktualnych stanowisk pracy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS