Osoby otyłe i z nadwagą mają mniej tkanki nerwowej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za sprawność intelektualną – zaobserwowali naukowcy z USA. Zdaniem autorów pracy, która ukazała się w internetowym wydaniu pisma „Human Brain Mapping”, sugeruje to, że przybieranie na wadze zwiększa ryzyko demencji, również w jej najcięższej postaci, jaką jest choroba Alzheimera.
W ostatnich latach otyłość szerzy się na świecie niczym epidemia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje liczbę otyłych ludzi na ponad 300 mln, a liczbę osób z nadwagą na 1 mld. Obecnie jest już naukowo potwierdzone, że zbędne kilogramy są związane z wyższym ryzykiem nadciśnienia, chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2, a te zwiększają z kolei ryzyko pogorszenia sprawności umysłowej i demencji.
Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz Uniwersytetu w Pittsburgu przynosi jeszcze bardziej zasmucające wieści – osoby otyłe mają ubytki tkanki nerwowej w obszarach mózgu odpowiedzialnych m.in. za pamięć i planowanie.
Badacze porównywali wyniki badania mózgu u 94 osób w starszym wieku (po 70-tce) z prawidłową wagę, z nadwagą i u otyłych. Jeszcze 5 lat po badaniu mózgu wszystkie osoby były zdrowe i sprawne umysłowo. Okazało się, że osoby otyłe miały o 8 proc. mniej tkanki nerwowej w mózgu niż osoby ważące prawidłowo; u osób z nadwagą niedobory te oceniono na 4 proc.
Osoby cierpiące na otyłość miały ubytki tkanki nerwowej płatach czołowych i skroniowych, które pełnią kluczową rolę w procesach planowania i zapamiętywania; w przednim zakręcie obręczy, odpowiedzialnym m.in. za czujność i uwagę; hipokampie, który bierze udział w procesach zapamiętywania oraz jądrach podstawy, odpowiedzialnych m.in. za kontrolę ruchu. U osób z nadwagą niedobory tkanki nerwowej dotyczyły jąder podstawy, wieńca promienistego, istoty białej oraz płata ciemieniowego, który pomaga odczuwać różne bodźce. Badacze przypominają, że niektóre z wymienionych obszarów podlegają patologicznym zmianom u chorych na Alzheimera.
– Mózgi osób otyłych wyglądały jakby były o 16 lat starsze niż mózgi osób szczupłych, a u ludzi z nadwagą – jakby były starsze o 8 lat – komentuje biorący udział w badaniach neurolog Paul Thompson.
Zmianom w mózgu związanym z otyłością oraz demencji można w dużym stopniu zapobiegać poprzez regularne ćwiczenia, które poprawiają krążenie krwi. Generalnie ważna jest też zdrowa dieta i utrzymywanie stałej masy ciała.
PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS