W dniach 20-22 listopada odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Jest to przegląd kina dokumentalnego ukazującego obraz zmian społecznych i kulturowych w świecie, wyzwań współczesności i globalnych współzależności. Projekcjom w warszawskiej Kinotece i Staromiejskim Domu Kultury towarzyszyć będą m.in. spotkania z reżyserami i autorami Wydawnictwa Czarne oraz spotkania autorskie. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację HumanDOC, festiwal po raz kolejny jest współfinansowany ze środków programu Polska Pomoc MSZ. Wybrane filmy 6 Festiwalu HumanDOC, jak i jubileuszowy przegląd filmów z ubiegłych lat widzowie w całym kraju mogą oglądać za pomocą internetowej platformy filmowej KINOPLEX.pl.
Z myślą o rodzicach organizowany jest pokaz filmu Kampania Wild Thing. Jak opisuje fundacja: Reżyser David Bond jest ojcem. Wiele się zmieniło odkąd był dzieckiem. Jego dzieci są podłączone do ekranów i nie mają zamiaru wychodzi na zewnątrz. Chcą Ipodów, telewizji oraz plastikowych zabawek. Działy marketingowe Apple, Disney i Mattel kontrolują jego latorośl lepiej od niego. Zdeterminowany by zachęcić je do wstania i wyjścia na zewnątrz, David mianował się Dyrektorem Marketingowym Natury. Z pomocą ekspertów rozwinął i wprowadził na rynek ogólnoświatową kampanię marketingową zachęcającą dzieci do wyjścia na łono natury. Podczas projekcji dla rodziców dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach.
Film Kanthari: U źródeł zmian to historia nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla, niewidomej Sabriye Tenberken, jej partnerze i ich podróży przez Kenię i Ugandę, w ślad za liderami przemian społecznych – osób które przekształciły swoje dramaty życiowe w metody aktywizacji środowisk społecznie wykluczonych. Film został zakwalifikowany do oficjalnej selekcji na Chicago International Social Change Festival 2015. W ramach pokazu odbędą się warsztaty z twórcami, ekspertami kina i przedstawicielami społeczności kenijskiej w Polsce.
W filmie Badjao. Duchy z morza Alexan, ostatni nurkujący w stylu Compressor diving na wyspie Mabul niedaleko Borneo, uczy 10-letniego Sari niebezpiecznych technik poławiania, zdradza pokusy związane z gospodarką turystyczną oraz tajemnice podwodnego świata. Film ukazuje starożytne tradycje plemienia Badjao, które zmieniła współczesna cywilizacja. Otrzymał nagrodę specjalną Jury Hot Docs 2014 w Toronto.
Film Kiedy walczą słonie przedstawia sytuację w Demokratycznej Republice Konga, gdzie znajdują się jedne z najbogatszych złóż minerałów potrzebnych do wyrobu popularnej elektroniki – m.in. miedzi i kobaltu. Dokument pokazuje, jak pieniądze trafiają do międzynarodowych korporacji, skorumpowanych polityków i lokalnych bojówek, co przyczynia się do konfliktów zbrojnych.
18 Poszukiwanych czyli historia miasteczka Bejt Sahur w czasie Intifady w roku 1988, przedstawia losy 18 krów, które zmieniły życie mieszkańców, a także stały się kością niezgody między Palestyńczykami a władzami Izraela. Materiał według opisu organizatorów ukazuje bezsens wojny, nakazów i zakazów oraz pokazuje proces kształtowania się lokalnej społeczności poprzez pokojową działalność antyokupacyjną. W filmie połączono zdjęcia dokumentalne, animację i komiks. Film trafił do oficjalnej selekcji tegorocznego Festiwalu Human Rights Watch Festival 2015.
W programie znajduje się spotkanie autorskie z Marijn Poels (http://www.marijnpoels.com), dokumentalistą, laureatem nagród Doby Spittal Award, NL Award, Medal of Peace, Heart of Culture. Marjin Poels jest znany z dokumentowania problemów praw człowieka na świecie i poruszania społecznych dylematów z różnych miejsc świata, takich jak Pakistan czy Kenia. Warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące są otwarte i bezpłatne.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.humandoc.net.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS