W czasie Festiwalu Warszawa Singera współczesna publiczność będzie mogła zapoznać się ze smakami żydowskiej Warszawy, które gościły w domu Soni i Szmula Tencerów. Ich dzieci, Gołda i Janusz, postanowili zebrać tradycyjne aszkenazyjskie przepisy w formie książki kucharskiej „W kuchni mamy Soni”, użyczając tytułu kulinarnej części Festiwalu Warszawa Singera. Na Festiwal kulinarny składają się pokazy i warsztaty, prowadzone przez znawców gotowania, którzy umiejętność przyrządzania żydowskich potraw wynieśli z domu.
Restauracje i bary działające wokół Placu Grzybowskiego przygotują specjalne festiwalowe menu, inspirowane przysmakami mieszkańców dawnej, żydowskiej Warszawy. Spośród tych pozycji najlepsze potrawy wybiorą publiczność i jury pod przewodnictwem Macieja Nowaka. By zagłosować na ulubiony przysmak spośród potraw konkursowych, należy podczas Festiwalu Warszawa Singera odwiedzić restauracje i po degustacji pozostawić ankietę u kelnera. Potrawa, która zyska najwięcej głosów otrzyma certyfikat nagrody publiczności. Na nagrody mogą też liczyć goście biorący udział w głosowaniu.
Chętni wezmą udział w warsztatach zaplatania chałki „Chałka na świątecznym stole, czyli mycwa. Tradycja i przepisy”, prowadzonych przez Hannę Kossowską. Warsztaty obejmują opowieści o proweniencji challot, o świątyni i Chlebach Obecności, o mycwach związanych z przygotowaniem ciasta i rodzajach chałek, i wreszcie o sposobach ich zaplatania. Wypiekiem i konsumpcją chałki będzie można zająć się także podczas warsztatów organizowanych z Haliną Czaplińską, piekarzem Charlotte Menora.
Okazją do poznania smaku win z izraelskiej winnicy Teperberga będzie wieczór „Koszerne, czyli jakie?”. Będzie można zapoznać się z opracowaną przez City Wine autorską metodą zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w tym procesie. Warsztaty szabasowego gotowania „Przy stole z Singerem” poprowadzą Etel Szyc, Klara Szyc i Maria Tkaczyk.
Specjalnie na festiwal restauracja Bagels & Friends przygotowała pokaz wypieku bajgli, który poprowadzi Andreas Pfeffer z Berlina, wypiekający oryginalne żydowskie bajgle od ponad 20 lat pod marką Salomon Bagels. Restauracja zaproponuje gościom wybór 10 różnych rodzajów bajgli.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.festiwalsingera.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS