8 czerwca obchodzony jest Dzień Cyrku Bez Zwierząt. Hasło Klubu Gaja „Cyrk jest śmieszny. Nie dla zwierząt” od ponad 20 lat można usłyszeć podczas protestów przed występami z udziałem zwierząt, jak i w rozmowach dotyczących nowelizacji przepisów prawa czy debatach społecznych.
Dzień Cyrku Bez Zwierząt został wprowadzony do kalendarza przez koalicję organizacji pozarządowych prowadzących kampanię społeczną Cyrk Bez Zwierząt. Pomimo tego, że Dzień Cyrku Bez Zwierząt obchodzony dopiero po raz drugi, od kilkudziesięciu lat wykorzystywanie zwierząt w cyrkach budzi kontrowersje.
W 1991r. aktywiści Klubu Gaja, aby zaprotestować, zablokowali cyrkową arenę, skandując hasło akcji. Dzięki długofalowej kampanii społecznej oraz petycji, Prezydent Miasta Bielska-Białej zakazał występów dzikich zwierząt na terenach miejskich. Sytuację może poprawić jednak zapis w prawie ogólnopolskim zakazujący występów zwierząt w cyrkach, a także uświadomienie społeczeństwa o losie zwierząt.
Obecnie, zakaz wykorzystywania zwierząt dzikich obowiązuje w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii, na Węgrzech, Kostaryce i Słowenii. W Grecji, Boliwii, Chinach i Brazylii zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta. Częściowe ograniczenia wprowadzono w Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Indiach. Wiele miast na świecie wprowadziło lokalny zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku, pomimo iż prawo krajowe na nie zezwala.
W Polsce wiele grup obrońców zwierząt walczy o wprowadzanie zakazu występów cyrków ze zwierzętami w swoich miastach. Organizatorzy podkreślają, że zwierzęta cyrkowe nie mają możliwości realizowania swoich potrzeb życiowych, są zmuszane do wykonywania nienaturalnych czynności, żyją w ciasnych klatkach i na uwiązach. Tresura często idzie w parze z przemocą – używane są baty, ostre narzędzia czy prąd. Transport wywołuje u nich stres, strach i często jest powodem powstawania ran. Cierpią zarówno zwierzęta dzikie jak i te domowe, a choroby, na które zapadają, dotyczą przede wszystkim sfery psychicznej. Pojawia się depresja, zachowania stereotypowe (chodzenie w koło, potrząsanie głową, przestępowanie z nogi na nogę), agresja czy autoagresja.
Kampania Cyrk Bez Zwierząt ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na życie zwierząt więzionych dla rozrywki oraz doprowadzenie do prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia