Oparzenia i blizny na twarzach i ciałach kobiet, mężczyzn oraz dzieci przedstawionych w tej akcji ukazane są w tak realistyczny sposób, iż odbiorca może niemal odczuć ból i cierpienie modela przedstawionego na jednym z plakatów. O sile komunikatu stanowi nie tylko kunszt autora akcji, artysty fotografa Richarda Johnsona, ale także słowa, które pojawiają się w kreacji. Słowa, które krzywdzą tak samo jak ostrze noża i zostawiają brutalny ślad w psychice wielu niewidzialnych ofiar.
Celem akcji „Deepest scars” („Najgłębsze rany”), która stanowi część projektu The Weapon of Choice, jest podkreślenie siły słów oraz przemocy werbalnej; choć obelgi nie zostawiają śladu, tak jak ma to miejsce w przypadku przemocy fizycznej czy seksualnej, odbijają się na psychice ofiar w równie bolesny sposób, często ich skutki są długotrwałe oraz w znaczący sposób wpływają na życie i relacje osób prześladowanych i poniżanych.
Seria zdjęć wykonanych przez Richarda Johnsona, fotografa, który sam był ofiarą przemocy słownej, ukazują wyzwiska takie jak „trash” (śmieć), „stupid” (głupi), „nigger” (czarnuch), „worthless” (bezużyteczny), czy „mistake” (pomyłka) przedstawione w formie blizn i oparzeń, które szpecą skórę modeli. Rany te symbolizują ból i krzywdę, którą mogą wyrządzić słowa, nawet gdy te nie zostawiają namacalnych śladów na ciele swych ofiar.
Akcja przypomina o sile i znaczeniu słów, które mogą nie tylko inspirować i zmieniać świat, ale także, wypowiadane w afekcie, przyczyniać się do zła i krzywdy ludzkiej; mogą nawet być najbardziej niszczącą formą znęcania się i przemocy, pomimo, ze rany, która pozostawiają są niewidoczne dla oczu, jednak jak podkreśla tytuł akcji, z pewnością są najgłębsze.
Ewa Zasada
Nazwa projektu: Deepest scars
Zasięg: Stany Zjednoczone
Autorka: Richard Johnson
Data: 05/2014 –
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie