Projekt „Republika naszych marzeń” przygotowała Galeria Rusz w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego, organizowanych przez Miasto Toruń. Tytuł projektu nawiązuje do płyty zespołu Republika pt. „Republika marzeń”, a jednocześnie stanowi punkt wyjścia dla artystów z Galerii Rusz, którzy w swoich pracach chcą zaproponować nowe spojrzenie na twórczość Ciechowskiego i Republiki. Stworzyli cykl prac, które w grudniu tego roku zostaną zaprezentowane w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy – na bilbordach i pojazdach komunikacji miejskiej.
Rafał Góralski z Galerii Rusz tak komentuje prezentowane prace: Słowo „republika” oznacza świat idealny, krainę spełnionych marzeń. Kultowy i charakterystyczny znak zespołu Republika –biało-czarne pasy to konfrontacja marzenia z rzeczywistością. W naszych głowach często tkwi taki czarno-biały świat. Często nie rozumiemy złożoności i skomplikowania współczesnego świata – jesteśmy bezkrytyczni wobec jego zagrożeń, nie wykorzystujemy również szans, które nam niesie. Tęsknimy za bananową republiką – światem idealnym, krainą marzeń. Ale paradoksalnie, często robimy wszystko, żeby do tej krainy marzeń nie dotrzeć. W czasach komunizmu tęskniliśmy za wyidealizowaną wolnością. Myśleliśmy, że jak ją zdobędziemy, to wszystkie problemy znikną. Wolność daje wiele możliwości, ale wymaga również wysiłku, pracy i mierzenia się z problemami, by móc z niej w pełni korzystać.
Sami wychowaliśmy się w latach 80-tych – zgrzebnych, ponurych, czarno-białych. Idealizowaliśmy świat Zachodu i ciągle do niego wzdychaliśmy. Teraz można powiedzieć, że fascynowaliśmy się śmieciami – kolekcjonowaliśmy reklamówki, prospekty reklamowe, puszki po napojach. Zachodni świat konsumpcji jawił się nam, Polakom, jako raj. I tak nam w dużej mierze zostało. Ta dziecinna, bezkrytyczna idealizacja trwa do dziś. Gonimy za światem pokazywanym nam w reklamach, fikcja myli się nam z rzeczywistością. Nie wykorzystujemy realnych szans, jakie niesie współczesny, wielokolorowy świat. Dlatego w naszych pracach, biało-czarne pasy przechodzą w kolorowe, żeby pokazać, że współczesny świat, oprócz bieli i czerni zawiera również wiele innych kolorów – mówi Joanna Górska, również artystka z grupy.
Artyści z Galerii Rusz w swoich pracach chcą zderzyć to, o czym marzyli ludzie w czasach komunizmu, ze współczesnością, zapraszając odbiorców do pogłębionej refleksji: Czy współczesny świat jest taki, jaki chcieliśmy? Na ile świat, w którym żyjemy jest światem marzeń spełnionych, a na ile niespełnionych, zaniechanych? Na ile udało się nam zbudować republikę marzeń, o której marzyliśmy w czasach PRL-u? Czym jest dla ludzi 2015 „republika marzeń”?
Prace artystów z Galerii Rusz będą eksponowane w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy: 1-31.12.2015 na bilbordach w Toruniu (ul. Szosa Chełmińska i Bulwar Sztuki przy CSW „Znaki Czasu”) oraz w Warszawie (w wybranych punktach miasta). 7-20.12.2015 będzie miała miejsce ekspozycja prac na autobusie i tramwaju komunikacji miejskiej w Toruniu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS