Z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak istotne dla rozwoju medycyny transplantacyjnej jest publiczne deklarowanie swojej woli w kwestii oddania narządów i tkanek po śmierci. Aplikacja, która powstała w ramach kampanii „Zgoda na życie” ułatwia użytkownikom przekazanie innym swojego stanowiska za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w październiku tego roku, mimo że ponad połowa społeczeństwa deklaruje chęć oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, aż 80% Polaków nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi. Oznacza to, że w większości przypadków rodzina nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie lekarza, czy zmarły chciałby żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci.
Jak się okazuje, w Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi. Jako lekarze obserwujemy efekty tego zjawiska od lat – powiedział minister zdrowia Marian Zembala – Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar decyzji o pobraniu narządów. Tymczasem bliscy powinni jedynie przekazać lekarzowi wolę odchodzącego – dodał.
Zainicjowana w zeszłym tygodniu przez resort zdrowia kampania „Zgoda na życie” ma na celu nie tylko edukację społeczeństwa w zakresie medycyny transplantacyjnej, ale również zachęcenie odbiorców do publicznego wyrażania swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów, tkanek oraz komórek. Pomóc w tym ma stworzona na potrzeby kampanii aplikacja webowa. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Narzędzie dostępne jest pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl. Deklarację wypełnił już m.in. minister zdrowia Marian Zembala.
Kampania potrwa do końca 2016 r. Oprócz transplantologii narządów promowała będzie również dawstwo szpiku oraz innych komórek i tkanek. Więcej informacji o kampanii znaleźć można tutaj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS