W dniach od 16 do 20 marca br. jest obchodzony Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week). Jego celem jest propagowanie wiedzy o mózgu oraz budowanie społecznej świadomości na temat znaczenia badań układu nerwowego. W Polsce Tydzień Mózgu jest organizowany w Warszawie, Krakowie, Lublinie oraz w Poznaniu.
W Poznaniu Tydzień Mózgu jest obchodzony po raz pierwszy. W jego ramach odbędzie się seria 15 wykładów popularnonaukowych. Wykłady wygłoszą wybitni poznańscy naukowcy z placówek Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Organizatorami 1. edycji Światowego Tygodnia Mózgu w Poznaniu są: Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja w społeczeństwie wiedzy z zakresu badań w dziedzinie nauk neurologicznych.
W Krakowie Światowy Tydzień Mózgu będzie obchodzony pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Podczas wykładów, organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński i Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, będzie mowa m.in. o genetycznych i środowiskowych aspektach starzenia się mózgu, o funkcjonowaniu mózgu, a także o sposobach jego obrazowaniu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim wykłady i imprezy w ramach Tygodnia Mózgu odbywają się już od 1999 roku.
W Warszawie odbędzie się seria pięciu wykładów. Spotkania organizowane są w redakcji tygodnika „Polityka, a posłuchać będzie można m.in. o tym dlaczego warto gimnastykować mózg oraz czy psychoterapia może zmieniać psychikę i mózg. Dodatkowo 21 marca odbędzie się Dzień Mózgu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwaj naukowcy – prof. Waldemar Szelenberger oraz dr Witold Świderskie, opowiedzą o zaburzeniach psychiatrycznych z perspektywy najnowszej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. Ponadto w ramach Dnia Mózgu na SWPS odbędą się liczne warsztaty i pokazy dotyczące m.in. najnowszych technik obrazujących pracę mózgu, przedstawione zostaną także badania prowadzone przez studentów pierwszego w Polsce kierunku łączącego psychologię z naukami o działaniu mózgu i metodami badania jego aktywności.
W Lublinie przewidziane są tradycyjnie – warsztaty i dwie sesje: studencka i wortalu kognityiwstyka.net. Gościem specjalnym będzie prof. Richard Frąckowiak (Centre Hospitalier Universitaire du Vaud, Lausanne, Szwajcaria). Główną atrakcją tegorocznej imprezy będzie międzynarodowe sympozjum naukowe „The Brain’s Day 4: Four ways to Neurosciences” podczas którego czołowi badacze z kraju i z zagranicy, dyskutować będą nad możliwymi drogami rozwoju współczesnych nauk o mózgu. Na kolejne dni konferencji zaplanowano również sesję referatową „Spotkanie z Neuronaukami” przeznaczoną dla studentów i doktorantów oraz użytkowników forum portalu internetowego kognitywistyka.net. W programie nie zabraknie również interaktywnych wystaw oraz pokazów, stworzonych głównie z myślą o studentach i licealistach chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu współczesnych badań mózgu.
Informacje nt. obchodów Tygodnia Mózgu w poszczególnych miastach dostępne są na stronie Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.
Światowy Tydzień Mózgu jest organizowany na świecie od wielu lat, w Polsce – po raz dwunasty. Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie lat 90. Od tego czasu na całym świecie, co roku, organizowane są specjalne wykłady, na których naukowcy prezentują jak działa ludzki mózg.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS