Ponad 6000 mieszkańców 84 krajów na całym świecie zmierzyło się z pytaniami, które zadał im inicjator przedsięwzięcia Yann Arthus Bertrand i reporterzy Fundacji GoodPlanet. Jesienią tego roku odpowiedzi udzielą Polacy za sprawą filmobusa „7 miliardów Innych” – specjalnego mobilnego studia, które z inicjatywy BGŻ BNP Paribas rusza w trasę po naszym kraju.
Yann Arthus Bertrand to francuski artysta, który stawia ludziom XXI wieku pytania uniwersalne. Co to jest miłość? Czym dla Ciebie jest szczęście? Czego się boisz? Dlaczego płaczesz? Bertrand tak opowiada o genezie projektu: Wszystko zaczęło się od usterki helikoptera pewnego dnia w Mali. W oczekiwaniu na pilota rozmawiałem przez cały dzień z mieszkańcem tamtejszej wioski. Opowiadał mi o swojej codzienności, nadziejach, obawach; jego jedyną ambicją było wykarmienie dzieci. Zanurzyłem się w świat najbardziej elementarnych trosk. Ten nowopoznany człowiek patrzył mi prosto w oczy bez śladu najmniejszej skargi, prośby, poczucia krzywdy. Wyjechałem, by fotografować krajobrazy, a zostałem urzeczony jego spojrzeniem i słowem.
Spotkanie z Malijczykiem i jego rodziną stało się impulsem do zadania tych samych pytań ludziom na całym świecie. Odpowiedzi stworzyły wystawę wideo. Fundacja GoodPlanet na zaproszenie polskiego producenta projektu – Agencji PR Pan Pikto – kończy ten globalny projekt w Polsce. Najpierw filmobus zaprosi Polaków do mobilnego studia, by odpowiedzieli na pytania, z którymi zmierzyli się ludzie na całym świecie. Zwieńczeniem projektu będzie ostatni światowy pokaz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W 2009 roku w paryskim Grand Palais otwarto wystawę pod nazwą 6 miliardów Innych (wówczas na Ziemi mieszkało jeszcze 6 miliardów ludzi). Przez 5 tygodni trwania projektu wystawę obejrzało 150 000 osób. Projekt gościł już m.in. w Rzymie, Moskwie, Brukseli, San Diego, Sao Paolo czy we Frankfurcie. „7 miliardów Innych” odwiedził też Azję i Afrykę. Szczególnym pokazem była prezentacja na EXPO w Szanghaju w pawilonie ONZ. W sumie wystawę video składającą się z kilkudziesięciu filmów tematycznych (m.in. „Miłość”, Strach”, „Szczęście”, „Różnice”) obejrzało już ponad 4 miliony ludzi.
Tour filmobusa rozpocznie się 26 września w Miedziance na Dolnym Śląsku – miasteczku opisanym w książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”. Wśród miast, które zaprosiły już ekipę filmobusa, są m.in. Jelenia Góra, Gniezno, Oświęcim czy Opole.
Zebrane wypowiedzi Polaków uzupełnią wystawę wideo, która 3 grudnia zostanie otwarta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wystawie będzie towarzyszył również cykl debat i warsztatów, a także polskie wydanie książki-albumu pod tym samym tytułem. Przedsięwzięcie w Polsce zakończy się 4 stycznia 2016.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS