7 stycznia 2013 roku, wernisażem w warszawskiej galerii SKWER przy Krakowskim Przedmieściu, rozpocznie się wystawa fotograficzna „Zaginieni” organizowana przez Fundację ITAKA. Zebrane zdjęcia autorstwa Karoliny Jonderko przedstawiają pokoje zaginionych osób, w których zatrzymał się czas, a ich rodziny mimo upływu lat nic w nich nie zmieniają i nadal wierzą, że zobaczą swoich bliskich. Fotografie będzie można oglądać do 27 stycznia 2013 roku w Warszawie. Wiosną wystawa będzie eksponowana w kolejnych miastach Polski.
Nikt, kto nie przeżył straty ukochanej osoby, nie jest w stanie sobie wyobrazić, jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując pomiędzy poczuciem straty a nadzieją. Bardzo często zostawiają ich pokoje nienaruszone w nadziei, że pewnego dnia powrócą. Czasami trwa to parę miesięcy, a czasem długie lata. – mówi Karolina Jonderko. To właśnie te pokoje chciałam sfotografować. Pokoje w których zatrzymał się czas, które odzwierciedlają osobę, która w nim mieszkała, a której losu nie znamy – dodaje autorka prac Pokoje Zaginionych.
Każdego roku polska policja odnotowuje ponad 15 tysięcy przypadków zaginięć. Celem wystawy „Zaginieni” jest przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby osób, których dotknęła tragedia zaginięcia członka rodziny.
W pierwszych tygodniach dla bliskich zaginionych najważniejsze są poszukiwania. Niestety w wielu sprawach przychodzi moment, gdy wszystkie dostępne środki poszukiwawcze zostają wyczerpane. Rodzina pozostaje sama z ogromnym lękiem, narasta w nich poczucie niezrozumienia, zaczynają się zmagania z różnymi instytucjami i urzędami. W takich sytuacjach rodzinie bardzo potrzebne jest kompleksowe wsparcie, jakie oferuje Fundacja. Psycholodzy, prawnicy i pracownik socjalny wspierają rodziny i są do ich dyspozycji codziennie. – podkreśla Aleksandra Andruszczak-Zin, dyrektor zespołu pomocy psychologicznej w Fundacji ITAKA.
Wystawa „Zaginieni” jest zwieńczeniem akcji charytatywnej Fundacji ITAKA „Podwieczorek dla zaginionych„, która ruszyła 6 grudnia 2012 roku. Celem tej akcji jest zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy rodzinom osób zaginionych. Środki będą również zbierane podczas wernisażu w galerii SKWER.
Patronat honorowy nad wystawą objęła pani Małgorzata Tusk. To kolejna akcja ITAKI, wspierana przez Małżonkę Premiera RP. Kustoszem wystawy jest Filip Ćwik, fotoreporter tygodnika Newsweek.
Portal kampaniespołeczne.pl jest patronem medialnym wystawy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia