Wyprzedzamy nowotwór – i walczymy o zdrowie u dzieci
Łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Często dają niespecyficzne objawy i są diagnozowane zbyt późno, by leczenie było w pełni skuteczne. Mowa o chorobach nowotworowych wieku dziecięcego. Kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór” ma nam uzmysłowić, że wcześnie wykryte nowotwory u dzieci w większości przypadków są wyleczalne.
Nowotwory u dzieci należą to tzw. chorób rzadkich, czyli dotykają niedużą liczbę osób w porównaniu do całej populacji (ok. 1200 nowych przypadków rocznie). Niestety, rozpoznanie niektórych typów nowotworów u dzieci jest stawiane najczęściej w zaawansowanych stadiach klinicznych (III i IV). Szanse na wyleczenie są wówczas niewielkie, proces leczenia dłuższy, trudniejszy, obciążający dziecko i całą jego rodzinę, powoduje również więcej skutków ubocznych i – pomimo pozytywnego zakończenia leczenia – dziecko w wyniku choroby może być dotknięte niepełnosprawnością do końca życia. Ze względu na problemy z diagnozą choroby nowotworowej u dzieci, nowotwory stanowią – po wypadkach, urazach i zatruciach – drugą przyczynę śmierci dzieci.
Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza:
Celem kampanii społecznej Wyprzedzamy nowotwór jest poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci i uświadomienie, że choroba może dotknąć dziecko w każdym wieku, ale nowotwór wcześnie wykryty w większości przypadków jest wyleczalny. Obecnie w niektórych nowotworach możliwe jest nawet ponad 96% wyleczeń. Niestety im choroba bardziej zaawansowana i im później rozpoczniemy leczenie dziecka, tym szanse na całkowite wyleczenie są mniejsze – mogą spaść nawet do 10-15%. Dlatego tak ważne jest szybkie postawienie rozpoznania i włączenie adekwatnej terapii – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka, patron merytoryczna kampanii. Kampania jest kierowana do rodziców oraz pediatrów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Dla rodziców, w ramach akcji, przygotowywany jest animowany filmik na temat wczesnych objawów nowotworów u dzieci. Animacja ma uświadamiać jakie objawy powinny nas zaniepokoić i spowodować wizytę u lekarza oraz dalszą diagnostykę. Z kolei do pediatrów i lekarzy podstawowej opieki medycznej kierowane są bezpłatne szkolenia, umieszczone na Medycznej Platformie Edukacyjnej (http://www.medycyna.org.pl/moodle/course/category.php?id=29). Autorem kursów jest prof. dr hab. n. med. Jerzy R. Kowalczyk z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie. Tytuły kursów to: 1. Lekarz POZ w opiece nad dzieckiem z chorobą nowotworową, 2. Nowotwory u dzieci. Epidemiologia, etiologia, wczesne objawy.
Wyprzedzamy nowotwór to także… ekipa, biorąca udział w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Ostatni raz w tym sezonie wystąpi podczas Rajdu Dolnośląskiego w dniach 4-6 października. Skąd pomysł na rajdy? Załoga rajdowa musi być doskonale wyszkolona, aby podczas zawodów błyskawicznie podejmować właściwe decyzje. O sukcesie często decydują ułamki sekund. Podobnie jest w przypadku diagnozowania choroby nowotworowej u dzieci. Czas reakcji jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o efektach leczenia.
Organizatorem kampanii jest Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Kampanię wspiera Polski Związek Motorowy, automobilkluby i zawodnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Honorowy patronat nad kampanią Wyprzedzamy nowotwór objął Instytutu Matki i Dziecka.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://fundacja.net/ oraz na FB: https://www.facebook.com/FPDzChN/
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca