Nowy trend – przestrzenie dla pszczół na dachach polskich biurowców i budynków firmowych
Ich znaczenie dla bioróżnorodności, a co za tym idzie – dla ludzkości – jest ogromne, o czym regularnie przypominają eksperci na całym świecie. Alarmująco niska populacja pszczołowatych sprawia, że na dachach budynków firmowych i biurowców w całej Polsce powstaje coraz więcej przestrzeni przeznaczonych wyłącznie dla pszczół. Dziś, z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, prezentujemy dwie z nich.
Pasieka na dachu Fabryki Wedla przy ul. Zamoyskiego na warszawskiej Pradze Południe ma dwa lata. Opiekują się nią podopieczni Stowarzyszenia Serduszko – młodzi ludzie w wieku 15-26 lat, którzy uczą się w ten sposób troski o środowisko oraz podstaw przedsiębiorczości. Pomysł na pszczoły pojawił się przy realizacji poprzedniej edycji projektu „Wsparcie w Starcie!”, realizowanego na rzecz usamodzielniania młodzieży u progu dorosłości i młodych dorosłych z rewitalizowanych dzielnic tj. Pragi-Północ, Pragi-Południe oraz Targówka. Część projektu stanowi nauka przedsiębiorczości w praktyce: młodzież w ramach inicjatywy prowadzi przyczepę gastronomiczną, działania eventowe oraz miejskie pasieki. Jedna z nich zlokalizowana jest właśnie na dachu fabryki Wedla, z którym łączy nas wieloletnia współpraca – mówi Aleksandra Smolińska ze Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci.
Dziesięcioma ulami na dachu wedlowskiej fabryki zajmuje się 12 podopiecznych Stowarzyszenia. Są odpowiedzialni za kompleksową opiekę nad pasieką: od składania ramek stanowiących konstrukcję uli, po wirowanie i pozyskiwanie miodu. W każdym ulu mieszka obecnie ok. 40-60 tys. pszczół, lecz jeden jest wyjątkowy – stanowi dom dla ok. 90 tys. niezwykłych stworzeń. Z jednego ula uzyskuje się średnio 22 do 27 litrów miodu. W Warszawie przy dobrych warunkach udaje się podwoić liczbę pozyskiwanego miodu, jednak dużo zależy od pogody. W związku z tym, że nie prowadzimy pasieki towarowej (czyli takiej, z której celem jest pozyskanie miodu do sprzedaży), nie śrubujemy wyniku ilościowego. Chodzi przede wszystkim o dobrostan pszczół, edukację młodzieży i uwrażliwianie jej na kwestie środowiskowe. Młodzi ludzie zyskują możliwość wpływu na otoczenie i odegrania roli w walce o ochronę pszczół, czyli zwierząt, bez których nie moglibyśmy cieszyć się warzywami, owocami czy kwiatami – podkreśla Aleksandra Smolińska.
Z okazji tegorocznego Wielkiego Dnia Pszczół zaplanowano dla pracowników m.in. aukcję miodów pozyskanych z wedlowskiej pasieki. Wedel wspiera także budowę farmy na Wawrze, która stanowić będzie przyjazną przestrzeń edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym korzystanie z dobrodziejstw przyrody w ramach warsztatów ogrodniczych i gospodarskich. Pasieka, której nie mogło zabraknąć na takim terenie, już stoi.
Wedel to nie jedyna firma wspierająca pszczoły i udostępniająca im swoją „przestrzeń dachową”. Na początku sierpnia Carrefour Polska otworzył we Wrocławiu hotele dla pszczół. Pojawiły się one na dachu hipermarketu przy ul. Gen. Hallera 52. To pierwsze schronienia dla tych owadów zamontowane przez sieć w mieście. Budowa „Pszczelich Hoteli” to inicjatywa Carrefour Polska w ramach globalnej strategii CSR firmy. Celem akcji „Pszczele Hotele” zainicjowanej i realizowanej przez Carrefour Polska oraz firmę „Pszczelarz Kozacki” jest pomoc w ochronie pszczół w środowisku miejskim oraz wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej ochrony bioróżnorodności i miejskiego pszczelarstwa.
Wrocław jest siódmymi miastem, w którym pojawiły się schronienia dla owadów w ramach akcji „Pszczele Hotele”. Łącznie ze schronieniami zainstalowanymi na sklepie przy ul. Gen. Hallera 52, na dachach budynków, w których znajdują się sklepy Carrefour, działa już 30 „Pszczelich Hoteli” dla owadów żyjących w miastach.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie