Ponad 40% badanych twierdzi, że kampania edukacyjna prozdrowotna skłoniła ich do działania w kierunku poprawy stanu zdrowia lub zmonitorowania tego stanu – wynika z badania On Board Think Kong. Najczęściej kampanie przyczyniły się do zmiany diety i trybu życia, najrzadziej do szczepień.
43,3% Polaków uważa, że dzięki kampanii edukacyjnej zmienili swoje lub bliskich podejście do kwestii zdrowotnych. Jednocześnie u co trzeciego ankietowanego kampanie nie wywarły takiego wpływu. Osoby, które przyznają, że kampania prozdrowotna skłoniła ich do działania, wymieniają przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych (57%) czy trybu życia na bardziej zdrowe (49%). W dalszej kolejności jako efekty działań kampanii pojawiają się wykonanie podstawowych badań krwi (40%) oraz przekonanie do większej tolerancji na ludzi z różnymi dolegliwościami (30%). Zaledwie 6% ankietowanych uważa, że kampania skłoniła ich do wizyty u lekarza, a 7% do wykonania bardziej specjalistycznych badań w kierunku wykrycia danej choroby. Niewielka liczba ankietowanych zadeklarowała, że zaszczepiła siebie (3,3%) w wyniku działań edukacyjnych.
– Wyniki badania pokazują, że realizowane kampanie edukacyjne w obszarze ochrony zdrowia mogą być skuteczne. Skłaniają do działania, czyli realizują założenie „call to action”, jednak widać, że docierają w ten sposób jedynie do niespełna połowy Polaków. Można zauważyć, że częściej efekty w obszarze dbania o zdrowie osiągamy, dzięki mniej inwazyjnym działaniom. Łatwiej nam zmienić dietę czy tryb życia niż wybrać się do lekarza lub zaszczepić. Oznacza to, że ciągle mamy wiele do zrobienia w obszarze edukacji, jeśli chodzi o badania profilaktyczne czy wizytę kontrolną u lekarza. Z pewnością istnieje potencjał do regularnej komunikacji zdrowotnej i tutaj wciąż wiele mogą zdziałać programy edukacyjne realizowane przez firmy farmaceutyczne, z branży spożywczej czy okołozdrowotnej w ramach polityki CSR. Widoczne inicjatywy w tym obszarze prowadzą także stowarzyszenia pacjentów czy organizacje pozarządowe. Jest także pole do zagospodarowania przez organy państwowe, ale też instytucje samorządowe.
Izabela Sałamacha
Head of Department, CSR practice leader
Kampanie prozdrowotne mogą być kierowane do różnych grup odbiorców lub docierać do nich niebezpośrednio. Badanie On Board Think Kong wykazało, że projekty zdrowotne skłaniają głównie do troski o swoje zdrowie, ale działamy także na rzecz innych. W odpowiedzi na przekaz kampanii respondenci wysłali na badania swoich bliskich (niespełna 5%) lub zaszczepili ich przeciw danej chorobie (2,6%).
Warto zaznaczyć, że rolą kampanii jest też edukacja na temat istnienia danych chorób czy problemów zdrowotnych czy walka ze stereotypami. Do większej tolerancji ludzi z dolegliwościami takimi jak autyzm, stwardnienie rozsiane czy niepełnosprawność ruchowa w wyniku działań PR przyznało się blisko 1/3 respondentów. Na uświadomienie w obszarze znajomości danej jednostki chorobowej, jej objawów lub tego, że można ja leczyć wskazało 4,8% Polaków.
– W zależności więc od tego, co chcemy osiągnąć, dzięki kampanii, jaki jest cel i grupa docelowa, powinniśmy dobierać narzędzia i kanały komunikacji. Z pewnością dzisiaj wciąż zbyt mało wykorzystujemy rozwiązań digitalowych w działaniach PR skierowanych do pacjentów. Być może wynika to z kwestii zbyt zachowawczego podejścia w obawie o przepisy prawa farmaceutycznego lub wewnętrzne procedury w korporacjach farmaceutycznych. Jednak zmiana kierunku myślenia o komunikacji, np. w social mediach, jest nieunikniona i uzasadniona.
Opublikowany przez On Board Think Kong Czwartek, 24 maja 2018
[1]Badanie zrealizowane w dniach 04.-05.12.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na zlecenie Grupy On Board Think Kong. N=1083 powyżej 18. r.ż.
On Board Think Kong łączy unikalne kompetencje w dziedzinach doradztwa public relations i public affairs, social mediów, SEO, content marketingu, kreacji i strategii. Wykorzystuje własne narzędzia analityczne do mierzenia skuteczności zintegrowanych kampanii. Jest częścią międzynarodowej niezależnej sieci ECCO Network obecnej w ponad 30 krajach, łącznie zatrudniającej ponad 1500 konsultantów w 50 biurach na całym świecie. Grupę tworzy zespół specjalizujący się w strategii komunikacji, content marketingu i SEO, stakeholders relations, komunikacji kryzysowej, kampaniach z influencerami, visual storytellingu, performance marketingu, komunikacji globalnej, komunikacji wewnętrznej oraz employer brandingu i CSR. Projekty On Board Think Kong wyróżniane są między innymi za kreatywność i skuteczność (Effie, Golden Drum, IPRA Golden Awards, IAC, Stevie Awards).
Od maja 2018 r. On Board Think Kong jest jedynym polskim członkiem brytyjskiego stowarzyszenia Content Marketing Association.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS