Wykorzystując komunalne ścieki zespół amerykańskich badaczy oznakował rejony stanu Oregon, w których mieszkańcy zażywają narkotyki – poinformował Oregon State University w komunikacie prasowym. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Addiction”.
Stosując zaawansowane metody analityczne naukowcy z Univeristy of Washington, McGill Univeristy i Oregon State Univeristy (OSU) zbadali jednodniowe próbki ścieków z 96 punktów pobrań, reprezentujących 65 proc. populacji Oregonu. Zgromadzono próbki zarówno z miast, jak i z terenów wiejskich. Dostarczony materiał testowano na obecność metamfetaminy, kokainy i ecstasy (MDMA).
Badania wskazały na wysoki poziom występowania kokainy w miastach i niski (poniżej poziomu wykrywalności) na terenach wiejskich. Z kolei metamfetamina była obecna zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Ecstasy była na granicy poziomu wykrywalności w mniej niż połowie badanych terenów; w miastach odnotowano trend w kierunku nieco wyższego wskaźnika.
Chemik OSU Jennifer Field, prowadząca badania laboratoryjne nad próbkami zaznaczyła, że „miasta stanu Oregon hojnie ofiarowały swą pomoc w testach, dostarczając materiału do badań”. Uczestniczących w badaniach Caleb Banta-Green, epidemiolog z Univeristy of Washington zapewnia, że jest to pierwszy projekt, który demonstruje wykorzystanie próbek ścieków komunalnych do wykrycia obszarów, na których zażywane są narkotyki.
– Wierzymy, że nasza metoda może się znacząco przyczynić do rozwoju pomiarów nad rzeczywistym poziomem rozprzestrzeniania się niedozwolonych narkotyków. Mierząc wskaźnik występowania narkotyków w społecznościach, pracownicy służby zdrowia będą dysponować informacjami dającymi się zastosować w dużo większej skali, licząc np. całość populacji – powiedział Banta-Green.
Zespół naukowców podkreśla, że badanie jest wycinkowe i nie może być automatycznie przekładane na skalę globalną. Eksperyment został przeprowadzony bowiem jednego dnia.
PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS