Wulgarne powitanie
Narodzin dziecka to powód do uroczystego świętowania. Ludzie na całym świecie składają gratulacje świeżo upieczonym rodzicom, niemowlę zaś obdarzają serią „ochów” i „achów”. W Japonii w pierwszy wieczór po porodzie szczęśliwi rodzice jedzą wykwitną kolację, w Rosji, po mamę z dzieckiem przyjeżdża ekskluzywne i mocno zdobione auto. Słowa gratulacji zdają się być dla wszystkich „naturalne”; żadne z rodziców nie spodziewa się przyjacielskiego „sorry”.
„Cokolwiek tylko nie „sorry” tak brzmi przekaz kanadyjskiej kampanii realizowanej przez agencję FCB Canada. Jej głównym celem jest szerzenie świadomości społecznej oraz edukacja w zakresie właściwych sposobów reagowania na osoby z Zespołem Downa.Głównym celem realizatorów kampanii jest podkreślenie, iż każde dziecko zasługuje na uroczyste, radosne przywitanie, a najgorsze co można przekazać rodzicom to „przepraszające słowa żalu”.
Pod wymownym tytułem The „S” Word przygotowano internetowe testymoniale. Spoty przedstawiają szczere komentarze dzieci z Zespołem Downa.
Dosadnie wyrażone „niepoprawne gratulacje” to alternatywne dla przywitania „sorry” .
Odpowiedni środek wyrazu, jakim są testymoniale, a zwłaszcza ich autentyczny przekaz stanowią duży walor kampanii. Zaproszeni do dialogu internauci, mogą odczuć i zrozumieć z jak wielkim cierpieniem stykają się osoby z Zespołem Downa. Stygmatyzujące komentarze „zdrowych” ludzi z otoczenia odczuwane są przez dzieci jako seria poniżających wulgaryzmów.
Według kanadyjskich statystyk ponad 9,300 dzieci z Zespołem Downa urodziła się w Północnej Ameryce w 2017. Każde z nich zasłużyło na uroczyste przywitanie.
Dlatego kolejnym elementem kampanii jest edukacyjna platforma https://anythingbutsorry.com/ zachęcająca społeczeństwo do przesyłania dzieciom pozytywnych powitań – wiadomości w elektronicznej formie.
Dzięki internetowej stronie użytkownicy mogą wyrażać swoje prawdziwe emocje, poczucie humoru, osobowość. Dają się poznać jako pełnowartościowi i warci szacunku ludzie. Platforma przyczynia się do burzenia stereotypów na temat osób z Zespołem Downa.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem