30 maja w kanale telewizyjnym PLANETE swoją premierę miał kontrowersyjny dokument Erwina Wagenhofera „Zaróbmy jeszcze więcej” (2008). Austriacki film ukazuje kulisy współczesnej gospodarki i dwulicową politykę bankowości – w finansowym świecie zysk jednych oznacza wyzysk innych. Najbliższe kolejne emisje odbędą się w sobotę 5 czerwca o godz. 12.25 i w piątek 11 czerwca o godz. 22.15.
Jak kupić głos w ONZ? Jak zagłodzić Afrykańczyków na śmierć? Jak unieważnić swój podpis na protokole z Kioto? Na te pytania odpowiada film Wagenhofera. Wielka finansjera, na której usługach jest cała ludzkość, nie przejmuje się ani losem pojedynczego człowieka, ani całej nacji. Afrykanie mimo dóbr naturalnych swojego kontynentu w większości żyją w skrajnej biedzie. Złoto i diamenty, z wielkim trudem wydobywane m.in. w Sierra Leone, po przejściu przez ręce szwajcarskich specjalistów trafiają do zachodnich inwestorów. Afryce zwracane jest jedynie 3 proc. wartości wydobycia. Każde dziecko w Burkina Faso w chwili narodzin staje się dłużnikiem Banku Światowego, a Indie kreowane na przyszłą ojczyznę przemysłu lotniczego w rzeczywistości pogrążone są w skrajnej biedzie.
Reżyser rozmawia ze znaczącymi postaciami światowego biznesu. Wywiadów udzielają wykładowcy uniwersytetów, przedsiębiorcy i specjaliści od finansów. Wyjaśniają w nich m.in. jak nie płacić podatków w Singapurze i uczą, że najlepiej inwestować, gdy ulice spływają krwią. Le Sueur, minister finansów Jersey, przedstawia swoje państwo jako podatkowy raj, w którym na ogromną skalę pierze się brudne pieniądze. John Perkins, były „ekonomiczny morderca” zatrudniony przez amerykański rząd, tłumaczy powód obu inwazji USA na Irak. Według jego słów były one wynikiem nieudanych prób przekupienia i wyeliminowania osób rządzących bliskowschodnim krajem.
Erwin Wagenhofer przedstawia w swoim dokumencie prywatyzację, korupcję i globalizację jako procesy konsekwentnie zubożające ubogich oraz bogacące bogatych i pokazuje, że nie można już zatrzymać tego procederu.
Film „Zaróbmy jeszcze więcej” po raz pierwszy wyświetlony był podczas festiwalu PLANETE DOC REVIEW w 2009 roku.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS