Aby wyprodukować jeden litr Coca-Coli, potrzeba blisko dziewięciu litrów czystej wody. Mimo to w niektórych miejscach na Ziemi zdarza się, że nie wszyscy mają dostęp do wody pitnej, a w sklepach można bez problemu dostać gazowany, słodki napój.
Wykorzystując sztukę współczesną jako kanał komunikacji z publicznością holenderski artysta Helmut Smits zwraca uwagę odbiorców na absurdalny wymiar sytuacji, w której konsumpcjonizm zwycięża z rozsądkiem i dążeniem do zaspokajania podstawowych potrzeb.
Instalacja zatytułowana „The real thing” („Prawdziwa rzecz”) składa się z urządzenia, które, wykorzystując metodę destylacji, pozyskuje czystą wodę z Coca-Coli. Przy jej tworzeniu artysta korzystał z pomocy studentów Syntetycznej Chemii Organicznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. „Wytwarzanie” wody z wykorzystaniem Coca-Coli nie jest bynajmniej wydajnym ani finansowo korzystnym procesem. Urządzenie nie pozwana na odzyskanie takiej samej ilości wody, jaka została zużyta podczas powstawania gazowanego napoju. „The real thing” nie jest również przeznaczona do masowej implementacji. Artysta w magazynie Wired tłumaczy: Nie chcę zamienić wszystkich zapasów Coca-Coli na świecie w wodę, albo sprzedawać systemów do przetwarzania Coca-Coli w wodę(…) Chcę aby ludzie zastanowili się nad tym, że są miejsca na ziemi, gdzie nie ma dostępu do czystej wody, ale jest dostęp do Coca-Coli.
Aparatura wygląda na skomplikowaną i, pozornie, jej działanie pozbawione jest sensu. Tak naprawdę jednak celem jej istnienia jest uświadomienie odbiorcom, w jak groteskowym kierunku rozwija się kultura popularna i konsumpcja. W efekcie różne dobra dostępne są szeroko i w nadmiarze, mimo to podstawowe potrzeby części społeczności świata pozostają niezaspokojone.
Instalacja wystawiona została na wystawie Sense Nonsense (Sens Nonsens) podczas Holenderskiego Tygodnia Designu (Dutch Design Week).
Kamila Brzezińska
Nazwa projektu: The real thing
Autor: Helmut Smits
Zasięg: Holandia
Data: 10/2014
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie