Projekt pod nazwą „52 Frames” („52 Ramy”) wyznaczył w sieci bardzo przyjazną przestrzeń dla kreatywności. Platforma jest miejscem, gdzie entuzjaści fotografii wspólnie rozwijają swoją pasją. Społeczność stwarza okazję do szkolenia technicznych umiejętności i doskonalenia swojego warsztatu. Szybki rozwój nowych mediów wpłyną na demokratyzację fotografii. Pojawiły się łatwo dostępne narzędzia, którymi każdy może się posługiwać, by przekazać swoje idee lub myśli za pomocą zdjęć. Projekt 52 Frames pomaga włączyć kreatywność do codziennego życia.
Ponad cztery lata temu dwójka entuzjastów, Josef Adest i Shai Davis, założyli społeczność skupiającą grupę pasjonatów fotografii. Uczestnicy programu działają w ramach sztywno ustalonych zasad. Co tydzień przygotowują prace na zadany temat. Nazwa projektu nawiązuje do pięćdziesięciu dwóch ram (w ciągu roku są 52 tygodnie), które wbrew pozorom mają stymulować kreatywność, a nie ją ograniczać. Udział w akcji jest bezpłatny, a jednocześnie pozwala na skorzystanie z profesjonalnych rad i jest pewnego rodzaju formą doskonalenie własnych umiejętności. Członkowie 52 Frames dzielą się wzajemnie doświadczeniem, a koordynatorzy całego przedsięwzięcia komentują prace i sugerują, w jaki sposób można je ulepszyć.
Pomysł projektu zrodził się z założenia, że kreatywność jest jak mięsień – trzeba go ciągle ćwiczyć, by mógł się rozwijać. Nie jest tak, że twórczą fantazję posada się lub nie. Każdy jest kreatywny. Aby jednak odkrywać coraz nowsze rozwiązania, trzeba wytrwale nad tym pracować. Projekt chce uwypuklić różne punkty widzenia i mnogość sposobów postrzegania otaczającego świata. Mają temu służyć cotygodniowe terminy, które zmuszają do wysiłku i ćwiczenia kreatywności w ramach konkretnego motywu. Niektóre tematy są konceptualne (na przykład: „Dom”, „Rytuał”). Inne opierają się na zagadnieniach technicznych (na przykład: „Czerń i biel”, „Portret”, „Ujęcie z tyłu”, „Eksperymenty ze światłem”).
Pod koniec lutego tego roku motywem przewodnim prac miała być ważna społecznie sprawa bliska uczestnikom. Tytułem ćwiczenia było polecenie: „Make a statement” („Wydaj oświadczenie”). Wśród fotografii wykonanych w ramach tego zadania pojawiła się między innymi praca pod tytułem „Free Play” („Wolna zabawa”) przedstawiające dziecko mającego na sobie kostiumy typowe zarówno dla chłopców jaki i dziewczynek. Bohater zdjęcia w ręku trzyma miecz i nosi plecak ze Spidermanem. Ma także sukienkę, a na głowie wianek. Podpis autorki Liz Cohen wyjaśnia zagadnienie: „Let’s stop genderizing fantasy!” („Przestańmy genderyzować wyobraźnię!”).
Inne zdjęcie autorstwa Kai Jai „The Facebook Addiction. It’s just like cocaine…but worse!” („Nałóg Facebooka. Jest jak kokaina… ale gorszy!”) przedstawia mężczyznę wciągającego przez zwinięty banknot proszek rozsypany w formie napisu Facebook.
Fotografia Tamar Shugert pt. „I should feed my baby where???” („Powinnam karmić swoje dziecko… gdzie???”) zdobyła uznanie wielu członków społeczności 52 Frames. Zdjęcie pokazuje dwie toalety. W jednej siedzi kobieta karmiąca dziecko. W drugiej mężczyzna, jedzący posiłek. Autorka wyjaśnia: „My baby eating is not a gross side-effect of having children. If you are not willing to eat your lunch in the bathroom, then don’t expect me to feed my kid there!” („Moje dziecko podczas posiłku to nie jest obrzydliwy efekt uboczny posiadania dzieci. Jeśli nie chcesz jeść lunchu w toalecie, nie oczekuj ode mnie, że będę tam karmić moje dziecko!”).
Inne zdjęcie, zrobione przez Lori Schoenbrun przedstawia mężczyznę, który próbuje ścisnąć swoje piersi tak, by wyglądały jak kobiece. Fotografia „Breasts” („Piersi”) zwraca uwagę na problem raka piersi u mężczyzn: „You don’t need to have cleavage (or a vagina) to get breast cancer” („Nie musisz mieć przedziałka między piersiami (albo waginy), żeby mieć raka piersi”).
Bardzo czytelną treść niesie ze sobą także fotografia Moshiela Newmana Daphne. Praca nosi tytuł: „We were Born Naked – The Rest is Just Drag” („Urodziliśmy się nadzy – reszta to tylko przebranie”). Autoportret przedstawia drag queen w pełnym makijażu scenicznym. Mężczyzna jest nagi i w geście skromności zakrywa ramionami piersi. Przekaz obrazu jest bardzo prosty a zarazem bardzo istotny – wszyscy ludzie urodzili się równi, dalsze życie tylko kreacje i role, w jakie zdecydują się wejść.
Te oraz wiele innych prac na temat „Make a statement” można znaleźć na stronie projektu na portalu Facebook. Aby przystąpić do projektu i wziąć udział w wyzwaniu, należy odwiedzić stronę: 52frames.com.
Sandra Sych
Nazwa projektu: 52Frames
Autor: Josef Adest, Shai Davis
Zasięg: Stany Zjednoczone
Data: 2011-
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie