Antyfacet, Trzeźwiejący Alkoholik i Protestant czyli 20 żywych książek we Wrocławiu
Na półgodzinną rozmowę będzie można wypożyczyć Antyfaceta, Byłego Więźnia, Osobę Homoseksualną, Żydówkę, Byłego Bezdomnego, Osobę Ciemnoskórą, Trzeźwiejącego Alkoholika, Ateistkę , Muzułmanina lub Roma – we Wrocławiu 11 i 12 czerwca. Książki, których nie można przeczytać nigdzie indziej dostępne będą od godz.12.00 do 20.00 w Mediatece przy pl. Teatralnym 5.
Żywa Biblioteka we Wrocławiu odbędzie się już po raz czwarty. Co roku odwiedza ją ponad 600 osób, rejestrowanych jest ponad 400 wypożyczeń Żywych Książek. Dotychczasowymi bestsellerami byli Muzułmanin, Trzeźwy Alkoholik i Lesbijka. Na półka z nowościami znajdą się następujące tytuły: Protestant, Rodzic Dziecka z Niepełnosprawnością, Katolik, Osoba Niewidząca i Romka. Oprócz nich czytelnicy mają do wyboru znane pozycje: Antyfacet, Były Więzień, Osoba Homoseksualna, Żydówka, Były Bezdomny, Osoba Ciemnoskóra, Trzeźwiejący Alkoholik, Ateistka oraz Rom.
Celem Biblioteki jest stworzenie możliwości poznania inności, poprzez bezpośrednie spotkanie z nią. Każdy czytelnik ma szansę spotkać tych, którzy są często stawiani poza nawias społeczeństwa, ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację czy kolor skóry. Jednocześnie każdy odbiorca ma okazję do osobistego spotkania z „Żywą Książką”: porozmawiania z nią, wyjaśnienia wątpliwośc – lepszego zrozumienia.
Każdy, kto przyjdzie do wrocławskiej Mediateki będzie miał możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną Książką przez 30 minut. Czytelnik będzie musiał się zarejestrować. Dostanie również kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Następnie będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów Książek – ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy, które są nieakceptowane lub wykluczane ze społeczeństwa.
Autorami pomysłu są młodzi ludzie skupieni wokół organizacji „Stop Przemocy” z Danii, którzy w 2000r. po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 10 lat inicjatywa rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library.
Wydarzenia towarzyszące:
• Pokaz filmowy we współpracy z Fundacją Human Project
• Warsztaty na temat praw człowieka
• Warsztaty antydyskryminacyjne
W maju Żywa Biblioteka odbyła się w Gdańsku.
Szczegółowe informacje na www.zywabiblioteka.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS