Drugi etap 3. edycji konkursu Mam Haka Na Raka został oficjalnie inaugurowany podczas warsztatu kreatywnego, który odbył się 8. kwietnia w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
Główny cel programu jest od 3 lat niezmienny – jest nim wzrost świadomości zdrowotnej młodzieży oraz przełamanie tabu chorób nowotworowych wśród społeczeństwa. Podczas tegorocznej edycji zespoły licealistów i uczniów techników z całej Polski zajmują się projektem kampanii społecznej, dotyczącej prewencji raka prostaty. Za nimi jest już pierwszy etap konkursu, który opierał się głównie na udziale w spotkaniach edukacyjnych nt. onkologii oraz działaniach na rzecz wzrostu świadomości w społeczności lokalnej.
Program warsztatu kreatywnego podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała wykłady z zakresu tworzenia kampanii społecznych, druga natomiast skupiała się na aspekcie medycznym choroby.
Uczestnicy, zgromadzeni w PKiN powitani zostali przez wiceministra zdrowia, Marka Twardowskiego. W krótkim przemówieniu wiceminister podkreślał, jak istotną rolę w walce z chorobami nowotworowymi pełni profilaktyka (w świetle danych statystycznych, tylko 20% chorych w Polsce zgłasza się z wczesną fazą nowotworu, a wskaźnik wyleczalności dla Polski wynosi 35-45%, wówczas gdy w UE – około 60%). W trakcie warsztatów Marek Twardowski uhonorowany został przez zwycięzców ubiegłorocznej edycji Mam Haka Na Raka – uczniów I LO im. Staszica w Lublinie – tytułem „Honorowego Hakowicza”.
W trakcie warsztatów wypowiadali się także m.in. dr Janusz Meder z Polskiej Unii Onkologii, reprezentujący sejmową Komisję Zdrowia Bolesław Piecha, prof. Tomasz Dymkow z Polskiego Towarzystwa Urologicznego, psychoonkolog Mariola Kosowicz, dr n. med. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego oraz Jerzy Toczyski, prezes GlaxoSmithKline, jednego z patronów strategicznych konkursu.
Poza wiedzą onkologiczną uczniowie, biorący udział w warsztatach, otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat kolejnych etapów procesu tworzenia kampanii społecznej. Ta część warsztatów poprowadzona została przez reprezentujących Fundację Komunikacji Społecznej: Pawła Prochenko (prezes FKS) oraz Ireneusza Stankiewicza. Wykład, dotyczący m.in. konieczności dobrego zdefiniowania grupy docelowej czy samego procesu tworzenia reklamy zwieńczony został wieloma przykładami odwołujących się do różnych emocji i różnych form przekazu kampanii społecznych z całego świata.
Tuż przed zakończeniem warsztatów oficjalnie ogłoszony został konkurs na brief kreatywny. Uczestnicy do 26. kwietnia mają czas na zgłoszenie swoich projektów poprzez zamieszczenie ich na stronie programu www.mamhakanaraka.pl. W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział 651 zespołów, zrzeszających 3200 uczniów. Zaprojektowana przez zwycięski zespół kampania „Nie pakuj się do trumny – zrób cytologię” zyskała tytuł Kampanii Społecznej roku 2008 w kategorii „Kampanie firm” podczas organizowanego przez Fundację Komunikacji Społecznej konkursu.
E. Janota
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS