Zwierzęta, a w szczególności psy, wywierają pozytywny wpływa na ludzi. Rola czworonożnego przyjaciela nie ogranicza się już tylko do przynoszenia kapci lub radosnego aportowania patyków na spacerze. Okazuje się, że kontakt z psem jest bardzo często najlepsza terapią nie tylko dla dzieci, ale także i dla dorosłych.
Dogoterapia, czyli leczenie przez kontakt z psem, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w terapii osób niepełnosprawnych. Czworonożnego terapeutę można tulić i bawić się z nim. Dla dzieci nadpobudliwych, z autyzmem, porażeniem mózgowym spotkania z wytresowanym psem to terapia, która relaksuje, uspokaja, ale także pobudza do wysiłku.
Pies terapeuta jest cierpliwy, tolerancyjny, pełen ciepła i spokoju. Poprzez okazywaną akceptację oraz miłość pozwala odczuć zadowolenie i satysfakcję. Według lekarzy bezpośredni kontakt z psem pozwala dzieciom przełamać lęk przed światem zewnętrznym, wpływa na pogłębienie kontaktu z otoczeniem, pomaga kształtować umiejętności okazywania emocji i rozwijać spontaniczną aktywność ruchową. Wzbudza także w pacjencie mobilizację do wykonywania zaproponowanego przez terapeutę ćwiczenia.
„Według naszych lekarzy miłość to najlepsze lekarstwo” to hasło przewodnie kampanii zorganizowanej przez Fundację Osobom Niepełnosprawnym-Przyjaciel promującej dogoterapię jako metodę rehabilitacji. Reklama ukazująca na niebieskim tle odciśniętą psią łapkę w kształcie serca miała w pełni oddawać znaczenie tej metody terapii.
Turbacz A.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu