Umierać po ludzku
Fundacja Agora wspólnie z Fundacją Hospicyjną rozpoczęły akcję "Umierać po ludzku". Wzorując się na doświadczeniach akcji "Rodzić po ludzku", organizatorzy chcą uwrażliwić polskie społeczeństwo na fakt, że każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie przez całe swoje życie, także u jego kresu.
Gazeta Wyborcza: "Kiedyś dzięki akcji "GW" "Rodzić po ludzku", personel szpitali odkrył, że rodząca kobieta jest nie tylko pacjentem, którego trzeba bezpiecznie obsłużyć, ale przede wszystkim jest człowiekiem przeżywającym i ból, i lęk, i nadzieję, i szczególne metafizyczne wzruszenie. Teraz dotykamy drugiej sytuacji granicznej".
Razem z księdzem Piotrem Krakowiakiem, współtwórcą ruchu
hospicyjnego, i krajowym konsultantem medycyny paliatywnej dr Małgorzatą Krajnik Fundacja Agora zebrała 10 zasad, którymi powinno się kierować wobec umierających.
Człowiek ma prawo do:
I Naturalnej, godnej i świadomej śmierci.
II Umierania we własnym domu, a jeśli to niemożliwe, to nigdy w izolacji i osamotnieniu.
III Rzetelnej informacji o stanie swego zdrowia, uzyskiwania prawdziwych odpowiedzi na zadawane pytania i udziału w podejmowaniu decyzji.
IV Zwalczania fizycznego bólu i innych dolegliwości.
V Troski i pielęgnacji z poszanowaniem ludzkiej godności.
VI Otwartego wyrażania swoich uczuć, zwłaszcza na temat cierpienia i śmierci.
VII Swobodnego kontaktu z rodziną i bliskimi.
VIII Pomocy psychologicznej i wsparcia duchowego zgodnego z przekonaniami.
IX Niezgody na uporczywą terapię przedłużającą umieranie.
X Zapewnienia należnego szacunku dla swojego ciała po śmierci.
"Apelujemy o prawo do naturalnej, godnej i świadomej śmierci, bez fizycznego bólu, którego dziś można uniknąć, z poszanowaniem godności i prawa do pełnej informacji o postępach choroby, w kontakcie z najbliższymi, a jeśli to tylko możliwe – we własnym domu, z duchowym wsparciem i bez przymusu uporczywej terapii niepotrzebnie przedłużającej konanie" – wyjaśnia "GW".
Na łamach Gazety Wyborczej rozpocznie się również cykl redakcyjny towarzyszący akcji. Znajdą się w nim artykuły o metafizycznej, duchowej, psychologicznej i medycznej stronie umierania.
Akcja skierowana jest do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz instytucji służby zdrowia w Polsce. W przypadku pierwszej grupy chodzi o wzmocnienie wolontariatu. Organizatorzy przewidują wykłady przygotowujące nauczycieli do poprowadzenia zajęć na temat wolontariatu hospicyjnego. Uczniowie będą mogli pomagać w ośrodkach paliatywno-hospicyjnych, ośrodkach pomocy ludziom starszym i nieuleczalnie chorym a także organizować akcje informacyjne i zbiórki pieniędzy. W instytucjach służby zdrowia, autorzy stawiają sobie za cel rozpowszechnienie zasad opieki paliatywnej.
Organizatorzy akcji zapytają też hospicja i szpitalne oddziały opieki paliatywnej o warunki, jakie oferują pacjentom. Na podstawie odesłanych ankiet powstanie Informator, który ukaże się w listopadzie 2008 roku wraz z Gazetą Wyborczą.
Działania będą wspierane kampanią w mediach Agory – na nośnikach AMS, w Gazecie Wyborczej, radiu TOK FM oraz na portalu www.umieracpoludzku.pl. Akcja finansowana jest przez Fundację Agory.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów