Ten spot zrozumie tylko ktoś zorientowany w indyjskiej kulturze. Oto niepewny siebie mężczyzna rozgląda się po głośnej, kolorowej ulicy, pełnej napastliwych przechodniów. Wyraźnie kogoś szuka. Wreszcie jest, znalazł, chodziło o hidżrę. Bohater wręcza mu plik pieniędzy, a zza kadru słychać komentarz: "Your doughter will make you proud some day. Treat her the same as your son." ("Twoja córka kiedyś będzie dla ciebie powodem do dumy. Traktuj ją tak samo jak swojego syna.")
Stworzony przez agencję Mudra Group spot jest mocno osadzony w indyjskich realiach i nawiązuje do kultywowanych tam tradycji. Zrealizowano go w ramach kampanii zatytułowanej "The Colony" ("Kolonia"). Wyjaśniając od początku: dzielnica w której zgubił się bohater spotu to tzw. dzielnica eunuchów. To tu można znaleźć hidżrę. Uznawani w Indiach za trzecią płeć, hidżra żyją na marginesie społeczeństwa. Pojawiają się na różnych uroczystościach, takich jak wesela czy narodziny dziecka, zwyczaj zaś nakazuje z okazji radosnego wydarzenia podarować im pieniądze. Dla wielu Hindusów narodziny dziewczynki nie są wydarzeniem radosnym. Z ich okazji hidżra nie dostają pieniędzy. Inaczej niż w spocie.
Kampania „The Colony” powstała na zlecenie Centre for Social Research, zajmującego się od 1983 roku ochroną praw kobiet i równouprawnieniem w Indiach. Celem kampanii jest promocja równego traktowania płci już wśród małych dzieci. Dziewczynki często uznawane są w dzisiejszych Indiach za obciążenie dla rodziny. Podejście to, w połączeniu z możliwością określenia płci płodu przed narodzinami dziecka, skutkuje nielegalnymi aborcjami. W efekcie, w Indiach rodzi się o 7 tysięcy dziewczynek mniej niż można by oczekiwać, co znacznie zaburza naturalną proporcję płci.
W 2009 roku koalicja centro-lewicowych partii, United Progressive Alliance, ogłosiła 24 stycznia Narodowym Dniem Dziecka-Dziewczynki. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat negatywnych stron selekcji płciowej – np. aborcji czy procederu porzucania niemowląt płci żeńskiej. Wybrana data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1966 roku Indira Gandhi jako pierwsza kobieta została premierem Indii.
J.Ślusarska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem