Druga edycja autorskiego programu prowadzonego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet „Biznes w Kobiecych Rękach” (BWKR) właśnie dobiega końca. BWKR jest programem akceleracji biznesu skierowanym do kobiet. Dzięki niemu w 2014 roku powstało lub rozwinęło się 45 firm. Program uzyskał patronat Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a prowadzony jest przy wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Program trwał sześć miesięcy. W tym czasie pięćdziesiąt kobiet wytypowanych w konkursie brało udział w warsztatach „ABC przedsiębiorczości” w ramach centrum edukacyjnego SkillShare, stworzonego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet. Uczestniczyły również w spotkaniach networkingowych, dzięki którym mogły się wzajemnie lepiej poznać, zainspirować albo nawiązać współpracę biznesową. Korzystały także z indywidualnego wsparcia mentorek programu, doświadczonych przedsiębiorczyń, które z sukcesem prowadzą swoje firmy.
Wśród nowo powstałych firm pod względem branż najwięcej związanych jest z rodziną i dziećmi oraz ze zdrowiem i urodą. Do pierwszej kategorii należy m.in. Kopytko mamuta, butik z obuwiem dziecięcym, Multi Niania, agencja obcojęzycznych niań, czy firma Creativitete oferująca zajęcia rozwijające kreatywność dzieci oraz warsztaty rozwojowe dla rodziców. W drugiej natomiast można wymienić np. Tip Tap, szkołę stepowania, FootMedica, instytut podologii, MAGDALECH ekologiczny susz-baza do zup, czy usługi coachingu zdrowia i dietetyki.
Kolejną grupą pod względem liczby są biznesy kreatywne, skupione wokół projektowania, wzornictwa i mody. Możemy tu wymienić trzy, których właścicielki stworzyły swego rodzaju konsorcjum. Wspierają się biznesowo, razem zdobywają klientów i wystawiają się na eventach branżowych. Mowa o Mano Kede (producentce stylowych foteli a la lata ‘50 i ‘60), firmie LUBOVKA (projektantce, która ręcznie wykonuje nietuzinkowe, minimalistyczne w formie lampy) oraz Tailormade (projektantce wnętrz, producentce personalizowanych mebli z palet).
Panie, które wzięły udział w programie stworzyły także firmy technologiczne. Należy do nich SiDLY spółka technologiczna, tworząca innowacyjne rozwiązania w obszarze telemedycyny.
Powstały również firmy oferujące bardziej tradycyjne produkty i usługi. Wśród nich: Biuro Rachunkowe TAX COMFORT, sklep z innowacyjnymi produktami dla tłumaczy Energia Tłumaczy, czy Wordprocessing.pl – szkolenia dla przyszłych sekretarek.
Biorąc pod uwagę formę prawną, zdecydowana większość nowych firm, to działalności gospodarcze, kilka z nich, to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a dwie – fundacje.
Warsztaty, z których skorzystały uczestniczki programu „Biznes w Kobiecych Rękach” odbyły się w ramach SkillShare Center. Jest to platforma wymiany doświadczeń i przekazywania praktycznej wiedzy stworzona z myślą o paniach prowadzących swój biznes, jak również tych, które dopiero noszą się z zamiarem założenia firmy. Skorzystać mogą również businesswoman, które już działają na własny rachunek, ale chcą się rozwijać. Fundacja przygotowała warsztaty, kilkumiesięczne programy grupowe i konsultacje indywidualne w ramach trzech obszarów: rozwoju osobistego, budowania i rozwijania firmy oraz zarządzania finansami.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych