Okładka od Witkacego, hasło od Konopnickiej
Maria Konopnicka stworzyła hasło nowej kampanii społecznej, Witkacy zaprojektował okładkę płyty, która za chwilę pojawi się na półkach, a bracia Lumiere nakręcili czołówkę do filmu, który zaraz zostanie opublikowany w sieci.
Koalicja Otwartej Edukacji, Biblioteka Narodowa i Centrum Cyfrowe ruszają z kampanią oswajającą domenę publiczną. Powodem jest Dzień Domeny Publicznej, który odbędzie się 29 stycznia w warszawskim klubie Solec44.
Domenę publiczną stanowią utwory nie podlegające już ochronie prawnej (prawa majątkowe wygasają 70 lat po śmierci autora). Gwarantuje to nieograniczony dostęp do materiałów, które stają się własnością publiczną i można z nich swobodnie korzystać: przetwarzać je, remiksować, cytować oraz publikować. W ostatnich latach do domeny publicznej przeszły utwory m.in.: Antoinego de Saint-Exupéry, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Sylvi Plath czy Witkacego. Z początkiem 2016 roku do domeny publicznej dołączyły dzieła kolejnych twórców. Jak podkreśla Urszula Horoszko z Biblioteki Narodowej, obecnie w samej tylko Polonie znajduje się ponad milion zasobów, z czego ogromna część to domena publiczna.
Organizatorzy zapraszają na warsztaty, które odbędą się 29 stycznia od godz. 15:30. Dotyczyć będą one potencjału przetwarzania utworów znajdujących się w domenie, ich właściwego udostępniania oraz kwestii prawnych, które należy rozumieć, by je swobodnie wykorzystywać. Udział w zajęciach jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja. O godz. 18:00 rozpoczną się spotkania z ekspertami, którzy w piętnastominutowych wystąpieniach zaprezentują przykłady oraz możliwości wykorzystania z otwartych zasobów. O godzinie 19:30 Aleksander Baron, szef kuchni w Solcu44 pokaże, w jaki sposób na podstawie przepisów z domeny publicznej (udostępnionych w Polona.pl) można przygotować posiłek.
Członkami działającej od 2008 Koalicji Otwartej Edukacji są m.in. Muzeum Historii Polski, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu czy Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Koalicja działa na rzecz domeny publicznej w taki sposób, aby jej wykorzystanie było proste i bezpieczne dla wszystkich użytkowników. W udostępnianiu w sieci zasobów kultury drzemie wielki potencjał. Na drodze do jego pełnego wykorzystania stoi kilka ograniczeń, m.in. niepewność związana z prawem autorskim – wyjaśnia Kamil Śliwowski z Creative Common Polska, przewodniczący prezydium KOED.
Formularz rejestracyjny na warsztaty i szczegółowe informacje nt. Dnia Domeny Publicznej znajdują się na www.domenapubliczna.org.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie