Tak się nie mówi
Naprawdę wiele osób jest w gorszej sytuacji niż ty – słyszy córka od matki. I nie chodzi tu o bolesne rozstanie z chłopakiem czy problemy finansowe. Córka wygląda jak po chemioterapii – chustka zakrywająca brak włosów, blada cera, podkrążone oczy. Pierwsze skojarzenie: rak – myśli odbiorca, czując prawdopodobnie współczucie i żal. Ale coś tu nie pasuje… Czemu nie okazują tego najbliżsi?
Jestem już tym zmęczony – żali się partner chorej kobiecie. Kochanie, weź się w garść! – jak gdyby nigdy nic dodaje ponownie matka. Dlaczego po prostu nie wyjdziesz na zewnątrz? Złap trochę słońca, będzie dobrze! – radosnym głosem podsumowuje przyjaciółka, nie mogąc się nadziwić negatywnemu podejściu do sprawy.
Możemy skończyć z tym użalaniem się? – kolejny cios zadaje partner. Chora kobieta zdecydowanie nie potrafi wziąć się w garść. Nic dziwnego – rak to nie zwykłe przeziębienie. Zdawałoby się, że każdy powinien to rozumieć, a rodzina i przyjaciele – przede wszystkim.
Sprawa wyjaśnia się na końcu klipu. Nie chodzi o raka. Pojawiają się słowa: "You’d never talk like this to someone with cancer. Don’t talk like this to someone with depression. Depression is real. Serious. Life threatening." (Nigdy nie zwróciłbyś się tak do osoby chorej na raka. Nie mów tak do osoby chorej na depresję. Depresja jest prawdziwa. Poważna. Zagrażająca życiu.) Przekaz jest mocny i nie pozostawia wątpliwości: depresja jako choroba jest często ignorowana w społeczeństwie – zwłaszcza w najbliższym otoczeniu chorego.
Dziesiątki milonów ludzi zmagają się z tym problemem każdego dnia. Amerykańska Fundacja Badawcza Nadzieja dla Depresji (Hope for Depression Research Foundation (HDRF)) z pomocą agencji McCann HumanCare z USA przygotowały tę wymowną kampanię w celu zwiększenia świadomości problemu w społeczeństwie. Zapraszają tym samym na stronę HopeForDepression.org, by dowiedzieć się, jak rozmawiać z chorymi na depresję.
Spot pokazuje jak wielką wagę ma indywidualne podejście, głównie ze strony najbliższych. Depresja nie jest przejściowym złym samopoczuciem – to poważna choroba, której zlekceważenie – tak jak u chorego na raka – może mieć tragiczne konsekwencje. Pomoc rodziny i przyjaciół jest w tym przypadku nieoceniona, a nieodpowiednie komentarze mogą jedynie pogłębić objawy. Bez adekwatnej wiedzy, ludzie – z pozoru z dobrymi intencjami – mogą nieświadomie skrzywdzić osobę, zmagającą się z tym problemem. Porównanie użyte w klipie pozwala uświadomić sobie jak bolesne mogą być niektóre słowa z perspektywy chorego – bez względu na chorobę, której padł ofiarą.
Joanna Bącela
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem