Linda ma 27 lat i, choć wygląda szczupło, waży 469kg. Alex, 34 lata, też nie jest otyły, a waga wskazuje 487kg, najgorzej ma 14-letni Tom – u niego jest już 438 kg. Kilogramów dodaje im to, co sami wytwarzają: „Comme Linda, Tom et Alex mettons vite nos déchets au régime!” („Podobnie jak Linda, Tom i Alex, jak najszybciej ogranicz ilość swoich śmieci!”)
Linda, Tom i Alex są bohaterami kampanii „Nos déchets au régime” („Nasze śmieci na diecie”) luksemburskiej organizacji Sidor, zwracającej uwagę na poważny problem nadprodukcji odpadów w tym kraju. Autorzy tłumaczą, że pomimo mody na ekologiczny styl życia i świadomości płynących z niego korzyści, w Luksemburgu wciąż produkuje się za dużo odpadów. Rocznie powstaje tu 190.000 ton śmieci, co oznacza ok. 500 kg na jednego mieszkańca kraju. Twórcy kampanii podkreślają, że problem dotyczy ludzi w każdym wieku (najmłodszy bohater kreacji ma 14 lat, najstarszy – 34 lata). Jednocześnie wskazują proste rozwiązania, które można zastosować w sklepie, w domu, w pracy i tym samym ograniczyć ilość śmieci na wysypiskach.
W sklepach dobrze wybierać produkty wielokrotnego użytku i unikać towarów z ograniczoną datą ważności (oczywiście dotyczy to produktów niespożywczych, takich jak jednorazowe maszynki do golenia). Zalecane jest kupowanie akumulatorków zamiast baterii jednorazowych i jednego większego produktu, zamiast kilku małych. To skutkuje mniejszą ilością wyrzucanych opakowań, a także jest bardziej ekonomiczne. Z tego samego powodu warto stosować wkłady ekologiczne (np. płyn do mycia naczyń w torebce, zamiast w kolejnej butelce), używać koszyka lub torby zamiast jednorazowych reklamówek, wybierać produkty, które można kupić na wagę, a nie te, które już są posortowane w opakowaniach.
Podobne rozwiązania można wykorzystać w domu. Zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty, lepiej je naprawiać, a zużyte ubrania, zabawki itd. sprzedawać lub darować potrzebującym. Z odpadów organicznych da się zrobić doskonały kompost do ogródka, a dzięki zdatnej do picia wodzie z kranu unika się kupowania plastikowych butelek. Dobrze unikać jednorazowych zestawów obiadowych, lepiej skorzystać z normalnych naczyń. Tam gdzie przychodzi dużo ulotek reklamowych, można umieścić na skrzynce pocztowej specjalną nalepkę, z prośbą o nie wrzucanie folderów.
Także miejsca pracy są przestrzenią, która może być przyjazna środowisku. Wystarczy korzystać z naczyń wielokrotnego użytku, rozsądnie korzystać z urządzeń biurowych. Ekologiczne używanie drukarki oznacza drukowanie tylko tego, co jest absolutnie konieczne, wybieranie opcji druku dwustronnego i pisanie optymalnie małą czcionką – aby zaoszczędzić papier.
Sidor przekonuje, że dbanie o środowisko może być proste i nie musi pochłaniać dużej ilości czasu. Stać na nie nawet najbardziej zapracowanych. Zmiana stylu życia, w sprawach pozornie błahych, może przynieść bardzo wymierne rezultaty w kwestii ochrony środowiska. Z raportu organizacji wynika, że aż 1/3 odpadów w 2009 roku stanowiły w Luksemburgu produkty jednorazowego użytku, a ogromna ilość przedmiotów, które mogły być poddane utylizacji trafiła w nienaruszonym stanie na wysypiska.
A.Koim
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem