Prezerwatywy są też dla gejów
Prezerwatywa jest tak samo ważna dla kochanków jak kask dla hokeistów. Na jej brak w trakcie uprawiania seksu warto reagować równie bezwzględnie, jak reaguje wykrywacz metalu na łańcuchy i klamry. Ten, nieco alegoryczny, przekaz prezentują dwa spoty telewizyjne rosyjskiej kampanii „Trust the condom”.
Kampania jest skierowana do szeroko pojmowanej społeczności gejowskiej w Rosji – mężczyzn homoseksualnych, biseksualnych, heteroseksualnych podejmujących zachowania homoseksualne oraz do mężczyzn świadczących usługi seksualne dla klientów tej samej płci. Przekonuje odbiorców do używania prezerwatyw chroniących przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową podczas kontaktów seksualnych: „Доверяй и надевай!" ("Zaufaj i zakładaj!")
W środowiskach gejowskich w Rosji notuje się podwyższoną liczbą zachowań ryzykownych ze względu na zakażenie HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mimo że geje i mężczyźni okazyjnie podejmujący kontakty homoseksualne stanowią grupę dość dobrze poinformowaną o sposobach zapobiegania tym chorobom, nie rezygnują z wysoce ryzykownych zachowań seksualnych. Połowa z nich, jak wskazują dane zgromadzone w ramach projektu badawczego LaSky, jest przekonana, że używanie prezerwatywy ma negatywny wpływ na przyjemność odczuwaną w trakcie seksu analnego.
Grupa docelowa – mężczyźni mający stosunki seksualne z mężczyznami (ang. MSM – men who have sex with men) – jest zaliczana do grup społecznych do których szczególnie trudno dotrzeć. W większości nie ujawniają oni swoich preferencji seksualnych. Ten rodzaj kontaktów intymnych jest w Rosji społecznym tabu, przyczyną stygmatyzacji i dyskryminacji. Z badań przeprowadzonych przez Levada-Center wynika, że znaczna większość Rosjan uważa homoseksualizm za niedopuszczalny . Skutkiem tego jest brak zaufania MSM do instytucji publicznych o charakterze pomocowym i brak poczucia bezpieczeństwa w korzystaniu z ich usług. W konsekwencji, odmawiają udziału w zdrowotnych programach prewencyjnych.
Skuteczną formą pracy w środowisku MSM jest streetworking (puby, kluby, sauny gejowskie, agencje towarzyskie, dworce, skwerki przy dworcach, parki oraz ulice). Coraz częściej nowym terenem działań jest również przestrzeń wirtualna: czaty i portale gejowskie, do których dostęp można mieć nawet z najodleglejszego zakątka Rosji. Jest to o tyle ważne, że poza środowiskami MSM w wielkich miastach sieć informacyjna na temat profilaktyki chorób wenerycznych praktycznie nie istnieje.
Najszerzej zakrojony, rosyjski projekt z zakresu profilaktyki HIV i chorób przenoszonych drogą płciową działa w formie portalu internetowego o nazwie LaSky (lasky.ru). Powstał on w ramach Center for Social Development and Information (CSDI), rosyjskiej filii międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną zdrowia Population Services International (PSI), która sfinansowała całą kampanię.
Projekt LaSky działa od 2004 roku pod branżową nazwą “LaSky – Trusting Each Other”. Docelowo ma się przekształcić w organizację pozarządową.
M. Danielewicz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem