Sztuka nie tylko dla sztuki. Wbrew pozorom, to nie hasło ponowoczesnych artystów, a przesłanie nowopowstałego portalu internetowego „OF NOTE magazine”. Jego założycielka – Grace Aneiza Ali – udowodniła, że sztuka posiada bardzo mocny oddźwięk, gdy idzie w parze z aktywizmem. Właśnie tutaj artyści-aktywiści umieszczają prace, mające wyraźne przesłanie społeczne.
Założycielka i jednocześnie główny redaktor wyjątkowej strony za główny cel obrała sobie walkę z rasizmem, klasowością oraz seksizmem. Stworzona przez nią strona internetowa stała się miejscem spotkań undergroundowych i niszowych artystów. Znajduje się tam wszystko, od obrazów i ciekawych fotografii, po artykuły i filmy dotyczące tańca, teatru, czy muzyki.
„OF NOTE magazine” stał się jednocześnie skutecznym narzędziem, umożliwiającym rozgłos wielu niezauważonym wcześniej artystom. Grace Ali poprzez swoją stronę zwraca uwagę na grupy osób, których sztuka nie przebiła się jeszcze do szerszej publiczności.
„OF NOTE” prezentuje artystów, stosujących swoje dzieła jako narzędzia zmiany społecznej. Ali dąży do zakwestionowania standardowego pojęcia aktywizmu. Jej zdaniem nie zawsze polega on na pikietach, czy protestach. Według niej jest on dwuwymiarową formą rozrywki, działaniem, stosującym energiczne kampanie w celu doprowadzenia do zmian społecznych lub politycznych. Co ważne „OF NOTE” współpracuje również z globalnymi organizacjami, walczącymi z dyskryminacją i uciskiem w celu pokazania, że sztukę można stosować również w walce z polityką.
Zdaniem Ali u podstaw każdej ze sztuk jest opowiadanie. W chwili gdy odbiorcy mają dość słuchania o prawach czy polityce, najlepszym przekaźnikiem stają się właśnie opowieści. Zobaczenie filmu dokumentalnego, posłuchanie piosenki, czy przeczytanie wiersza jest bardziej przystępne, niż zapoznanie się ze wszystkimi, nawet najbardziej szokującymi, statystykami. Sztuka i działalność społeczna współpracują ze sobą właśnie dzięki opowieściom.
Co ciekawe działaczka wychowała się w Gujanie, w kraju Ameryki Południowej, gdzie niemalże 40% mieszkańców żyje w umiarkowanym ubóstwie. Dzięki temu dostrzega i rozumie złożoność i trudność raportowania amerykańskim odbiorcom odległych i obcych problemów. Ali zamiast opowiadać sztampowe historie, umożliwia zabranie głosu m.in. kobietom-artystkom, które swoją sztuką przezwyciężają mnóstwo problemów i tematów tabu. Niezależnie od tego, czy artystki robią to za pomocą środków stricte dokumentalnych, czy murali na ścianie. Warto tutaj podkreślić, że dzięki internetowi dzieje się to na znacznie większą skalę.
Portal powstał, by zwiększyć świadomości z zakresu wykorzystywania sztuki w celu wpływania na politykę, inspirowania świadomości społecznej, motywowania działań, promowania globalnego obywatelstwa, czy też poprawy sytuacji na świecie. Poprzez zawarte na stronie komentarze, dzieła sztuki, wywiady, czy profile, portal promuje globalne zrozumienie oraz podnosi świadomość na temat współczesnych problemów społecznych.
Warto podkreślić, że portal jest wolny od opłat i reklam. Jest to możliwe dzięki hojności czytelników oraz organizacji Artspire, będącej częścią The New York Foundation for the Arts (NYFA – nowojorska Fundacja Sztuki).
Martyna Kasprzak
Nazwa projektu: OF NOTE magazine
Zasięg: Stany Zjednoczone
Autor: Grace Aneiza Ali i zespół redakcyjny OF NOTE magazine
Data: 2013 –
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie